مطالب گردشگری در ایران و جهان
اطلاعات مفید در زمینه سفر و توریسم در ایران و جهان
معرفی چند وب سایت معروف در زمینه گردشگری می پردازیم:

وب سایت های خارجی
www.igougo.com
این وب سایت در سال ۲۰۰۵ میلادی برنده ی بهترین سایت اینترنتی گردشگری در ایالت متحده شده است. در این وب سایت می توان از نظرات گردشگران مطلع شد و برای سفر با آن ها مشورت کرد. این سایت اینترنتی امکان رزرو پرواز، هتل، تور، اتومبیل و کشتی کروز را برای گردشگران مهیا می سازد.
شعار igougo، این است: “بهترین توصیه برای جایی که می روید (سفر می کنید)” که با فعالیتش مطابقت کامل دارد.
گردشگران می توانند با این سایت، از طریق Facebook یا Twitter  ارتباط برقرار کنند. در ضمن، این سایت برای مخاطبینش جوایزی را در نظر می گیرد.

نکته ای که در رابطه با این وب سایت قابل توجه است، اعتماد گردشگران به نظریات ارائه شده توسط دیگر مسافرانی است که قبلا به مقصد مورد نظر سفر کرده اند یا به فرض از امکانات هتل پیشنهادی در این وب سایت بهره مند شده اند.
نگارنده نتوانستم در میان وب سایت های گردشگری ایرانی، سایت اینترنی را پیدا کنم که با تاکید بر حقیقت، چنین خدماتی را به گردشگران ارائه دهد.
اگر از گردشگران ایرانی که به خارج از کشور یا در داخل کشور سفر می کنند، بپرسید، جواب خواهند داد که با جستجو در اینترنت نتوانستند اطلاعات (به زبان فارسی) قابل توجهی برای مقصدی که قصد سفر به آن را دارند، بیابند. (با توجه به این که نگارنده، راهنمای گردشگری هستم و با هم وطنان ایرانی در داخل و خارج کشور بسیار سفر کرده ام، بارها چنین سخنانی را از زبان آن ها شنیده ام.)

www.triporama.com
این سایت اینترنتی با شعار “با هم برنامه ریزی کنیم، با هم سفر کنیم” امکان برنامه ریزی برای سفر گروهی را فراهم می سازد. در Triporama همچون یک وب سایت شخصی امکان ارتباط با دیگران (ذخیره سازی و اشتراک تجربیات سفر، دعوت از دیگران برای سفر، ارسال پیغام و …) وجود دارد.
انواع مختلف گشت ها و برنامه های سفر در این سایت طراحی شده و گردشگران می توانند از برنامه ی روزانه ی سفرها مطلع شوند. در این سایت اینترنی، گردشگران می توانند ایده هایی برای انتخاب مسیر و مقصد گشت ها مطرح کنند و برای خودشان همسفر بیابند.

به نظرم، فعالیت این وب سایت بسیار قابل توجه است و کمبود چنین سایتی در فضای گردشگری ایران کاملا محسوس است. بسیاری از گردشگران تمایل دارند که در حین سفر، برای خود همسفرانی بیابند و از تجربه آشنایی با دیگران در حین سفر برخوردار شوند، لذتی که شاید در تمام عمرشان آن را به فراموشی نسپارند.
درواقع این وب سایت بستری را فراهم کرده، که مسافران بتوانند خودشان یک تجربه را طراحی و مدیریت نمایند. قابل ذکر است که امروزه “طراحی تجربه”، یک مبحث بسیار عمیق و ارزشمند است که در علوم اجتماعی و روانشناسی فردی و گروهی به آن توجه می شود.

www.tripadvisor.com
بیش از ۴۰ میلیون نفر گردشگر در این سایت نظرات و ایده های خودشان را در رابطه با هر آن چه مربوط به سفر است، ابراز کرده اند و این موضوع خود اعتبار و هویت این سایت را مشخص می کند.
این سایت با شعار “حقیقت را دریابید و بعد بروید (سفر کنید)”، امین ترین سایت در زمینه معرفی مقصد گردشگری به شمار می رود. به طور مثال، شاید عکس هایی که در سایت یک هتل از اتاق ها در معرض نمایش قرار می گیرد با عکس هایی که یک گردشگر از اتاق های همان هتل می گیرد، متفاوت باشد، این اختلاف را در tripadvisor می توان مشاهده کرد. 
معرفی بهترین مراکز اقامتی و تفریحی و … در هر سال و هر هفته، از خدمات این سایت به شمار می رود.

می توان این گونه ابراز کرد که tripadvisor یک سایت اینترنتی حقیقت یاب است و جدای از هیاهوی سفر، به رسالت خود بر اساس نظر گردشگران وفادار است.

www.wayn.com
نام این وب سایت خلاصه شده ی جمله ی Where Are You Now به معنی “اکنون کجا هستید؟” است و ۱۵ میلیون عضو دارد. علاقمندان به سفر به طور رایگان در این سایت اینترنتی عضو می شوند و برنامه ی روزهای گذشته و حال و آینده ی سفرشان را با دیگران به اشتراک می گذارند. ممکن است کسانی که از قبل همدیگر را نمی شناخته اند با خواندن نوشته های دیگران در این وب سایت، در بخشی از مسیرشان همسفر شوند. این سایت اینترنتی همچون آن هایی که در بالا ذکر شد، جزو “شبکه های اجتماعی سفر” قلمداد می شوند.

در یک جمله، این وب سایت میعادگاه عاشقان سفر است.

www.planetware.com
شعار Planetware چنین است: “راهنمای سفر نامحدود به همه ی دنیا”
هدف این وب سایت، اطلاع رسانی دقیق و کامل برای همه ی جاذبه های گردشگری دنیاست. (قابل ذکر است که نام ایران در فهرست کشورهای این وب سایت دیده نمی شود)
رزرو پرواز، هتل، اتومبیل و … از خدمات دیگر این سایت است.

www.hitchsters.com
در برخی از شهرها بهترین راه بازدید از جاذبه های گردشگری، گرفتن تاکسی از فرودگاه به سمت مکانی است که جاذبه ی مورد نظر در آن جا قرار گرفته.
از طرفی، قیمت تاکسی در بسیاری از شهرهای توریستی گران است. بنابراین گردشگران قبل از آغاز سفر به این سایت اینترنتی رجوع می کنند، ساعت پرواز به فرودگاه مقصد مورد نظر را انتخاب می کنند و سپس درخواست خودشان را مبنی بر انتخاب همسفر  ارائه می دهند. نهایتا چند نفر در فرودگاه مقصد جمع می شوند و یک تاکسی به صورت اشتراکی کرایه می کنند و به مکانی که جاذبه در آن قرار دارد، می روند. به این ترتیب در هزینه و وقت صرفه جویی می شود.

این وب سایت مشخص می کند که چگونه سایت های اینترنتی به صورت تخصصی فعالیت می کنند و به چه مواردی توجه دارند.

www.unusualhotelsoftheworld.com
این سایت اینترنتی به معرفی هتل های غیر معمول می پردازد. به طور مثال، اقامت در هتل های یخی، خانه های درختی، خانه های صخره ای و همچنین اقامت در یک جمبو جت، اتومبیل کهنه یا یک قایق کوچک و … از پیشنهادهای جالب این وب سایت است.

www.cruisemates.com
کسانی که به این سایت اینترنتی مراجعه می کنند، می توانند به طور مستقیم برای رزرو سفر با  انواع کشتی های کروز (لوکس، خانوادگی، برای کودکان و نوجوانان و …) اقدام نمایند. مسافران کشتی های کروز با مراجعه به سایت cruisemates، اطلاعات لازم برای سفرهای دریایی را دریافت می کنند.

www.kayak.com
این سایت، موتور جستجوگر وب سایت های سفر است.Kayak  توانایی این را دارد که در یک زمان بیش از ۱۴۰ سایت گردشگری را بیابد، آن ها را با هم مورد مقایسه قرار دهد و نتیجه را اعلام کند. امکان جستجوی هتل، پرواز، اتومبیل، مقصد گردشگری و انواع فعالیت های گردشگری در kayak.com امکان پذیر است.

www.airlinemeals.net
این سایت به معرفی غذاهای ۵۰۰ شرکت هواپیمایی می پردازد و آخرین اخبار در رابطه با صنایع غذایی هواپیمایی را در اختیار مسافران قرار می دهد. مسافران با مراجعه به این سایت می توانند از انواع غذاهایی که در هواپیما سرو می شود مطلع شوند. در این سایت می توان از منوی غذاهای دریایی، غذا برای کودکان، غذا برای گیاهخواران، غذا برای بخش First class و … در هر شرکت هواپیمایی آگاهی یافت.

بازهم به یک وب سایت بسیار تخصصی در زمینه گردشگری مواجه هستیم. جالب است بدانیم که برخی از وب سایت ها به معرفی بهترین صندلی در انواع هواپیماها می پردازند، و برخی مسافران را راهنمایی می کنند تا بتوانند در فرودگاه بخوابند و استراحت کنند. حتی یک وب سایت برای رزرو جای پارک ارزان در فرودگاه ها وجود دارد.

www.literarytraveler.com
در این سایت اینترنتی با تورهای ادبی آشنا می شویم. این تورها با عناوین متنوع به معرفی لوکیشن های مختلفی می پردازند که در رمان های نویسندگان بزرگ دنیا به آن ها اشاره شده است. گاهی محل اسکان نویسندگان و شعرایی از قبیل مارک تواین، چارلز دیکنز، لورکا و … به عنوان مقاصد گردشگری مطرح می شوند. در این وب سایت همچنین می توان با تورهایی آشنا شد که به منظور شناخت ادبیات کشورهای مختلف (به طور مثال، مصر) و شاهکارهای ادبی جهان (به طور مثال، اودیسه) طراحی و اجرا می شوند.

گردشگری ادبی در دنیای امروز گردشگری بسیار مورد توجه قرار گرفته است و علاقمندان فراوان دارد.
نگارنده بر این باور هستم که برگزاری تورهای ادبی در ایران چنان چه به صورت کارشناسی مورد مطالعه قرار گیرد و طراحی و اجرا شود، مورد استقبال ایرانیان و خارجیان قرار خواهد گرفت. در همین زمینه ایجاد یک وب سایت تخصصی مفید و قابل استفاده خواهد بود.
(قبلا در رابطه با طراحی تورهای ادبی و به ویژه، تورهایی به منظور معرفی شاعران ایرانی با عنوان “شعرگردی” مطالبی را نوشته ام.)

 www.vegtravel.com
این وب سایت به منظور ارائه سرویس به گردشگران طرفدار محیط زیست و گیاهخواران طراحی شده است. چگونگی گذراندن تعطیلات، معرفی محل اقامت و غذاهای باب میل برای گیاهخواران و طبیعت دوستان در این سایت اینترنتی مهم ترین ویژگی آن به شمار می رود.

www.contiki.com
این سایت اینترنتی برای معرفی مقاصد گردشگری به جوانان از ۱۸ تا ۳۵ ساله طراحی شده است و مقاصد و جاذبه های دلخواه این سن و سال را مورد توجه قرار داده است.

www.dogfriendly.com
بسیاری از گردشگران مایل هستند که همراه با حیوان خانگی¬اشان سفر کنند. این سایت اینترنتی به معرفی رستوران ها، کمپ ها، هتل ها و شهرهایی می پردازد که ورود سگ و حیوانات خانگی در آن ها مجاز است. به طور مثال در این وب سایت بخشی با عنوان «راهنمای سفر با سگ» وجود دارد.

www.hostels.net
این وب سایت و وب سایت های مشابه برای کسانی است که به فکر سفر ارزان هستند.

www.abercrombiekent.com
این وب سایت برای کسانی طراحی شده که لوکس سفر می کنند و در این اندیشه هستند که برایشان تورهای خصوصی (به طور مثال ۲ نفره) برگزار شود، یا این که در فکر اجاره ی یک جزیره برای تفریح و استراحت هستند. این سایت اینترنتی که به اختصار A&K نامیده می شود، ۴۸ مکان را در سرتاسر دنیا برای سرویس به گردشگران ویژه اش در اختیار دارد.

www.wikitravel.com
ویکی تراول، سایت راهنمای سفر جهان شمولی است که رایگان بودن، کامل بودن، به روز بودن و قابل اعتماد بودنش از ویژگی های آن به شمار می رود. این سایت تا به امروز، برای سفر به ۲۴۲۷۵ مقصد گردشگری اطلاعات ویرایش شده دارد. لازم به ذکر است که اطلاعات این سایت به ۲۰ زبان مختلف در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

به طور مثال اگر در این وب سایت، به بخش آسیا و از آن جا به بخش خاورمیانه و نهایتا ایران بروید، اطلاعاتی در رابطه با کشورمان خواهید یافت که به جرات می توان گفت در کمتر سایت اینترنی ایرانی دیده می شود.
اطلاعات عمومی مربوط به ایران، تاریخ، آب و هوا، مناظر دیدنی، مناطق مختلف فرهنگی، شهرهای مهم، مقاصد گردشگری، چگونگی گرفتن انواع روادید (ویزا) برای اتباع کشورهای مختلف به منظور سفر به ایران، چگونگی سفر به ایران، چگونگی سفر از ایران به کشورهای همسایه، زمان فستیوال ها، مکان هایی برای اسکی در ایران، چگونگی خرید و حمل پول، معرفی غذاها و نوشیدنی ها و اطلاعاتی مربوط به سبک زندگی ایرانیان و … همه و همه در این وب سایت در اختیار گردشگران احتمالی قرار گرفته است.

قابل ذکر است، با این که هر ساله هم وطنانمان به کشورهای مختلف سفر می کنند، هیچ یک از وب سایت های ایرانی در رابطه با سفر به خارج از کشور چنین اطلاعات ارزشمندی را ارائه نمی دهند.

www.businesstravellogue.com
این وب سایت همان طوری که از نامش برمی آید برای کسانی طراحی شده که با اهداف تجاری سفر می کنند، ولی گاهی وقت اندکی دارند تا از جاذبه های شهر یا کشور مقصد بازدید کنند. این وب سایت برای این گروه از تاجران، برنامه هایی را به همین منظور تدارک می بیند.

وب سایت های ایرانی
آن چه در بالا ذکر شد، عنوان تمامی بهترین و معروف ترین وب سایت های گردشگری در دنیا نیست، اما برای این که متوجه ویژگی آن ها باشیم، کفایت می کند. اکنون به معرفی چند وب سایت ایرانی می پردازیم تا بدانیم آیا در این زمینه می توانیم با نمونه های خارجی رقابت کنیم یا خیر.
(در این نوشتار به دلایل مختلف از وب سایت های دفاتر خدمات مسافرتی ذکری به میان نیامده)

www.iran-tourism.ir
این وب سایت شامل بخش های اخبار، دانستنی ها، مقالات، تعاریف و اصطلاحات و … است. فعالیت عمده ی این سایت اعلام خبرهای گردشگری است و چندان چنگی به دل نمی زند.

www.setko.com
به نام “سایت سفر و گردشگری” معروف و شعارش “با هم برای همیشه” است. در بخش خدمات، به واقع هیچ خدماتی را عرضه نمی کند. اگر به بخش رزرواسیون تور (سفر) آن رجوع کنید و به طور مثال از میان سفر داخلی-خارجی، داخلی و از میان زمینی- هوایی- دریایی، هوایی و مبدا را تهران و مقصد را مشهد انتخاب کنید، و از میان ستاره ی هتل ها، هتل ۵ ستاره انتخاب کنید و جستجو را انجام دهید، نتیجه ای که به حضورتان اعلام می شود این است: صفر تور.

به نظر می رسد اگر با شعار “با هم برای همیشه” در این سایت به گردشگری توجه داشته باشیم، آینده کاملا روشن است.

www.iranview.com
عنوان این وب سایت، “پورتال جامع گردشگری ایران” است.
طراحی اش اصلا جالب توجه نیست و خدماتی که ارائه می کند در عکس هایی که از ایران گرفته شده، خلاصه می شود.

www.iranpedia.ir
با عنوان “سایت جامع گردشگری ایران” فعالیت می کند و گویی “دومین سایت برگزیده کشور” در زمینه گردشگری (یا ایران¬شناسی) است. جاذبه های گردشگری، ایران شناسی، خدمات گردشگری، فروشگاه، ایرانیان، تالار گفتگو و … از بخش های مختلف این سایت است.

نگاهی گذرا به این وب سایت بیاندازیم و ببینیم چه خبر است: در بخش ایران شناسی، قسمتی با عنوان جاذبه های یونسکو دیده می شود. در این جا تعداد جاذبه های فرهنگی ایران که در فهرست یونسکو به ثبت رسیده، ۸ است و آخرین آن مربوط به بیستون در کرمانشاه می شود. جالب است بدانید که در زمانی که این مقاله نوشته می شود تعداد جاذبه های فرهنگی ایران در این فهرست ۱۲ است و اطلاعات دومین سایت برگزیده کشور حداقل در این زمینه مربوط به چهار سال پیش است. در این بخش در رابطه با جاده ی ابریشم تنها نیم صفحه توضیح داده شده و بخش فروشگاه سایت، آماده نیست و پیغام “در حال بارگذاری” مشاهده می شود. در ضمن تالار گفتگو هم فعال نیست. در بخش ایرانیان – نماهنک، صفر کلیپ یافت می شود و در بخش ایرانیان – فیلم، صفر فیلم یافت می شود.

www.anobanini.net
این وب سایت با نام “انجمن گردشگران ایرانیان” فعالیت می کند.  تورهای و برنامه سفر، سوابق سفر- تجربیات سفر، برنامه های پیشنهادی – برنامه های فرهنگی و … از بخش های مختلف این سایت اینترنتی ایرانی است.
نگارنده از این وب سایت بازدید کردم و در بخش برنامه های پیشنهادی – برنامه های فرهنگی، کلیک کردم و نتیجه را خواندم: “در حال حاضر موضوعی ارسال نشده است.”

www.iranseir.com
در این وب سایت یک سری اطلاعات مروط به ایران دیده می شود که باز هم کامل و قابل اعتماد نیست.

خوانندگان محترم خود می توانند برخی دیگر از وب سایت های ایرانی را از قبیل
www.iraniantourist.comwww.itto.orgwww.bestirantravel.com www.irantouronline.com -  بازدید کنند و آن ها را از لحاظ محتوا مورد بررسی قرار دهند و نتیجه را با وب سایت های خارجی مقایسه نمایند.
 

منبع :nooraghayee.com


موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
برچسب‌ها: وب سایتهای گردشگری, سایت گردشگری, سایت اطلاعات گردشگری
[ چهارشنبه ۲۹ بهمن۱۳۹۳ ] [ 8:35 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
این جشنواره برای پنجمین سال پیاپی، هفدهم و هجدهم مهر امسال برگزار می شود و شرکت در این جشنواره برای عموم آزاد است.

وی هدف از برگزاری این جشنواره را آشنایی گردشگران با قابلیت های گردشگری طبیعی از جمله ˈپرنده نگریˈ در بخش بیارجمند عنوان کرد و گفت: شهرستان شاهرود از ظرفیت بالایی در زمینه برگزاری تورهای پرنده نگری برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: مشاهده زاغ بور و دیگر انواع پرندگان، برپایی کارگاه پرنده شناسی و بازدید از روستاهای هدف گردشگری قلعه بالا، گیور، دزیان و جاذبه های گردشگری زیستکره توران همراه با رصد آسمان شب کویر از برنامه های این جشنواره است.

 

حضور گردشگران و بهره مندی جوامع محلی از مواهب گردشگری را بهترین انگیزه برای حفظ محیط زیست و میراث طبیعی کشور دانست.

زاغ بور یکی از گونه پرندگان بومی انحصاری ایران است که زیستگاه اصلی آن منطقه خوارتوران واقع در بخش بیارجمند شهرستان شاهرود در استان سمنان است.

 

 

خبرگزاری ایرنا


موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
برچسب‌ها: زاغ بور, شاهرود, خارتوران
[ پنجشنبه ۳ مهر۱۳۹۳ ] [ 9:39 ] [ مونا الله وردی ] [ ]

ملایر شهر مادها

ملایر تنها شهر استان همدان است که به قطعیت می توان گفت اثری از دوره مادها در آن وجود دارد و آن هم ارگ نوشیجان است. 


  ملایر یکی از شهرهای جنوبی استان همدان و قدیمی ترین شهر این استان است. شهری که تنها اثر دوره مادها یعنی تپه نوشیجان در آن قرار دارد. از همدان تا ملایر حدود 80 کیلومتر است. ورودی و خروجی ملایر بلواری است پهناور که چنارهای تنومند و کهن دو سوی آن را گرفته اند. این شهر، آرام و با آسمانی آبی است.


  تپه نوشیجان تپه نوشیجان در حقیقت تنها اثر باقی مانده از دوران حکومت مادها در ایران است که در 20 کیلومتری شمال غرب ملایر قرار گرفته و اگر از همدان راهی این شهر شوید قبل از ورود به ملایر می توانید آن را ببینید. بررسی های باستانشناسی، زندگی در سه دوره مادی، هخامنشی و اشکانی ار در این منطقه نشان می دهد بطوری که زندگی در دوره مادی، از بقیه دوران شاخص تر بوده است. ارگ نوشیجان دارای معماری پیچیده و زیبایی است. آثار معماری مادر در این منطقه عبارتند از بنای موسوم به اولین آتشکده محصور در فضای بسته که تاکنون کشف شده که در جبهه جنوبی محراب و آتشدان داشته، تالار ستوندار آپادانا، معبد مرکزی، اتاق ها و انبارها، تونل و حصار.

 موزه ملایر در خیابان شهید مصطفی خمینی در خانه تاریخی مرتضی خان لطفعلیان بنا شده. این خانه در ابتدا به دستور محسن مصدقی معروف به مصدق الممالک در دوره فتحعلیشاه قاجار ساخته شده است و امروزه از آن به عنوان موزه مردم شناسی ملایر استفاده می شود و بخش هایی از آن نیز هنوز خالی است. این خانه اندرونی و بیرونی، حسینیه و اصطبل دارد. بخش هایی از خانه و وسایل افراد خانواده لفعلیان در آن نگهداری می شود. سالنی نیز به وسایل اهدایی حاج محمد ملایری اختصاص دارد. زیربنای این موزه 1300 متر در زمینی به وسعت 4500 متر ساخته شده است.

  یخچال میرفتاح یخچال قدیمی دوقوزپله در خیابان عسگرخان و محله قدیمی به همین نام در کنار نهر کوچکی واقع شده است. این بنا از آثار باقیمانده دوره قاجاریه است که تا قبل از گسترش شهر ارومیه اهالی نه تنها از یخ آن استفاده می کردند، بلکه جهت انجام مراسم چهارشنبه سوری نیز به کنار نهر می آمدند و در کنار حوضچه آن که آب نهر بدان می ریخت و فاصله اش با یخچال به ارتفاع 40 متر بود، مراسم برگزار می کردند. یخچال دوقوزپله به علت فرم خاص معمارتی و نوع مصالح به کار رفته در آن، سالم مانده و صدمات جدی ندیده است. مصالح آن از پی تا محل شروع پاکار قوس ها، از سنگ تراشدار خاکستری است و سقف پوششی آن که به صورت تاق و چشمه می باشد از آجر انتخاب شده است. در محل شروع تاقت ها و پاکار سقف بنا، شکاف های مدوری وجود دارد که احتمالا محل نصب تیرهای چوبی است که از آنها به عنوان داربست استفاده می کردند. عملیات ساختمانی بنا و مصالح به کار رفته در آن با دقت انتخاب شده و از نظر قدرت و استحکام در وضعیت بسیار مطلوبی قرار دارد. این اثر تاریخی هنوز به ثبت نرسیده است.


  پارک سیفیه پارک سیفیه یکی از بزرگترین و زیباترین پارک های ملایر است که چنارهای تنومندی دارد. این پارک یکی از قدیمی ترین پارک های کشور است که در سال 1304 توسط عبدالمحمد میرزا سیف الدوله یکی از نوه های فتحعلی شاه که در آن زمان حاکم ولایت ملایر بود احداث شد. این پارک در شمال شرقی ملایر و در دامنه کوه گرمه ساخته شده و مساحت آن در حدود 10 هکتار است. این پارک را مهندسان ایتالیایی طراحی و ساختند. پارک سیفیه دارای دو استخر، یک مسجد و یک ساختمان که محل سکونت سیف الدوله بوده است. آب مورد نیاز آن از طریق احداث قناتی در هشت کیلومتری زرک توسط مقنیان یزدی از کوه های اطراف به محوطه پارک انتقال یافت. مجموعه پارک و مقبره سیف الدوله تحت عنوان باغ ایرانی در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت رسیده است.


  مقبره سیف الدوله این مقبره از نوع مقابر غیرمذهبی است و دارای پلان چهار ضلعی است. چهار ضلعی گنبد دارای پیشینه دوگانه است که یک بخش آن همان آتشکده ساسانیان و یا چهار تاق است و دیگری به دوره قاجاریه و حتی بعد از آن می رسد. در این مقبره علاوه بر قبر سیف الدوله قبر امیرالمؤید (حاکم ملایر) و نوه سیف الدوله و هفت قبر دیگر قرار دارد. این مقبره نزدیک پارک سیفیه است. ملایر,جاهای دیدنی ملایر جهان مینیاتوری به همت شهرداری ملایر قرار است نمونه کوچکی از نماد هر کشور در ملایر ساخته شود تا به این ترتیب بر جاذبه های گردشگری این شهر افزوده شود. عملیات اجرایی این طرح از سال 87 آغاز شده و زیر ساخت های آن 100 درصد آماده شده است. این طرح در زمینی به مساحت 48 هکتار است. این طرح که چهارمین طرح جهان مینیاتوری در دنیاست تاکنون تنها در سه کشور چین، ژاپن و بلژیک احداث شده است. برای اجرای این طرح 138 اثر تاریخی مطرح جهان شناسایی شده و در مقیاس یک دهم در این طرح گردشگری احداث می شود که زیربنای این آثار 28 هزار متر مربع است. آثار تاریخی چون برج ایفل، اهرام ثلاثه، پرسپولیس، دروازه قرآن، تخت جمشید و سایر آثار مطرح جهان و ایران در طرح مینی ورد احداث می شود که بیش از 15 اثر آن مربوط به آثار تاریخی مطرح جهان و بقیه آثار ایرانی است.

چطور برویم؟

اگر از همدان بخواهید با تاکسی تا ملایر بروید باید 5500 تومان بپردازید. اتوبوس و مینی بوس هم دارد. ترمینال ملایر در محله ای به نام چراغ قرمز قرار دارد. اگر بخواهید با اتوبوس از تهران تا ملایر بروید باید به ترمینال جنوب در تهران بروید و 11 هزار و 500 تومان بلیت بخرید.

چی بخریم؟

ملایر زادگاه انگور و فرآورده های آن یعنی کشمش و شیره انگور است. همچنین نوعی شیرینی به نام باسلوق و شیره انگور می سازند که بسیار لذیذ است. به دلیل داشتن دشت های پهناور زنبورهای عسل این شهر هم عسل های خوشمزه ای تولید می کنند. گردو نیز دیگر سوغات ملایر است. همچون سایر شهرهای استان همدان.

منبع:همشهری جوان


موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
برچسب‌ها: گردشگری ایران, شهر ملایر
[ چهارشنبه ۲۰ شهریور۱۳۹۲ ] [ 10:9 ] [ مونا الله وردی ] [ ]

تپه های تند خوارتوران، سرخ و آتشین
علیرضا اسلام پناه

منطقۀ خوارتوران به «آفریقای ایران» مشهور است. منطقۀ حفاظت شده ای که شاید بهشت گردشگرانی باشد که دستی هم در شناسایی گونه های جانوری و حیات وحش دارند. این منطقۀ حفاظت شده در جنوب شرقی شهرستان شاهرود در بخش بیارجمند قرار دارد و از نظر وسعت بزرگترین منطقۀ حفاظت شده خاورمیانه محسوب می شود.

برای دیدن منطقۀ حفاظت شدۀ توران، باید به منتهی الیه جنوب شرقی شهرستان شاهرود سفر کنید. این مجموعه در ضلع جنوبی جادۀ تهران- مشهد و در شمال شرقی کویر مرکزی ایران واقع می باشد. علاوه بر آنچه ذکر شد و دیگر جاذبه های متنوع این منطقۀ زیبا، جذابیت های دیگری برای سفر به این منطقۀ بکر و استثنایی وجود دارد. یکی از این جاذبه ها محصولات زراعی و دامی و غذاهای محلی آن می باشد.

فلفل؛ پرمصرف ‌ترین سبزی جهان، که به عنوان دارو و چاشنی غذا نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

دهستان هاي فرومد (شهرستان میامی) و خوارتوران (بخش بیارجمند شهرستان شاهرود) مناطق اصلي كشت اين محصول در کشور می باشند. ميزان توليد فلفل در شهرستان های شاهرود و میامی كه به دليل مرغوبيت، قابليت صدور به خارج از كشور را دارد، حدود 80 درصد نياز كشور است و سالیانه بیش از يك هزار تن محصول از مزارع فلفل برداشت می شود. کاشت فلفل قرمز پس از انقلاب اسلامی در برخي از مناطق خوارتوران جايگزين كشت خشخاش شده و امروزه به عنوان كشت اصلی و غالب كشاورزان این منطقه مشهور است.

ارقام کشت شده در منطقه توران بیشتر رقم محلی بوده و ميانگين برداشت آن حدود 2 تن در هر هكتار است. عمده فروش این محصول به صورت خشک شده می باشد. برای این منظور معمول است که پس از برداشت فلفل ها را بر روی تپه ها و اراضی اطراف روستاها و کلاته های منطقه در مقابل نور خورشید پهن می کنند. پس از خشک شدن فلفل را آسیاب کرده و به بازار عرضه می دارند. با وجود پیشرفت کارخانه های فلفل کوبی در کشور، مردم این منطقه هنوز از شیوه های سنتی و آیین گذشتگان خود پیروی می کنند و با پهن نمودن فلفل ها بروی تپه ها در ماه های آذر و دی مناظر زیبایی را خلق می نمایند و از دور دست در نگاه اول، دشت های شقایق تصور می شود.

در این روزهای فصل سال، از هر خانه ای صدای هاونگ و چرخش سنگ آسیاب های دستی برای نرم کردن فلفل های خشک شده به گوش می رسد، خانه هایی از جنس خشت و گل، ساده و صمیمی با سقف های گنبدی ...

همانطور که در ابتدا ذکر شد این محصول و شیوه خشک کردن آن در کنار تپه رمل های ماسه ای خوارتوران یکی از جاذبه های گردشگری آن به شمار می رود و علاوه بر آن مشتقات و غذاهای با چاشنی فلفل مردم این منطقه خود انگیزه ای برای سفر به خوارتوران است گویی به سرزمین 72 ملت هندوستان پای گذاشته ای، کما اینکه به تازگی به دلیل کیفیت بالا و عیار تندی فلفل ها پای کمپانی های هندی نیز جهت خرید این محصول به منطقۀ شاهرود باز شده است. تنوع غذاهای تند و خوشمزه جوامع محلی بسیار زیاد است غذاهایی که شاید اسمش را تا به حال نشنیده اید؛ شولی هویج، قروتو، غوره جوش، قاتِقی و غیره که به شیوه تهیه یکی از آنها اشاره می کنیم:

قاتِقی (Ghateghi) غذایی فوق العاده تندی است که یقیناً با اولین لقمه سوزش زیادی در دهان خود احساس خواهید کرد و ناخودآگاه در جستجوی یک لیوان آب خواهید بود، اما افسوس که خوردن آب هم چاره آن نیست! پس از چند لحظه تحمل ادامه خواهید داد و از طعم این غذای منحصر به فرد لذت خواهید برد شیوه پخت آن اینگونه است که ابتدا مقداری گردو، گشنیز خشک خرد شده و فلفل قرمز (مقداری بیشتر) را در هاونگ کوبیده، سپس پیاز داغ همراه با روغن را به مخلوط اضافه می کنند و در آخر کشک و ماست چکیده را کمی رقیق نموده و بروی آن می ریزند و آن را بروی حرارتی ملایم می جوشانند.

فلفل 25 گونه متعدد دارد که پنج گونه آن مورد استفاده است. این پنج گونه خود به 140 نوع تقسیم می ‌شود و اولین بار به وسیله هندی‌ها شناخته شد. دلیل ایجاد سوزش در دهان پس از خوردن فلفل، مولکولی به نام کاپسایسین (capsicin) است. جالب است بدانید این مولکول به قدری قوی است که اگر یک گرم از آن را در یک ظرف 10 لیتری آب حل کنید باز هم تندی خود را دارد. حتماً شما نیز این تجربه را داشته‌اید که با خوردن فلفل، دهان و زبانتان بسوزد، اما این حس سوزش گرچه کاملاً واقعی است، ولی هیچ اثری از سوختگی مانند تاول برجا نمی ‌گذارد.

اگر از فلفل قرمز به طور مداوم در رژیم غذایی خود استفاده کنید، نه تنها به هضم غذاها کمک کرده اید بلکه ریسک ابتلا به بیماری های قلبی را نیز کاهش داده اید. پیش از این تصور می شد که فلفل قرمز سبب وخیم تر کردن زخم معده می شود، اما این ترس با توجه به تحقیقات گسترده ای که انجام پذیرفته از میان رفت و پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که فلفل به دلیل دارا بودن کپسیکم می تواند از ایجاد لخته های خونی خطرناک نیز جلوگیری به عمل آورد. علاوه بر توانایی جلوگیری از انسداد شریان های خونی، محققان به این نتیجه رسیدند که وجود ماده كاپسايسين در فلفل كه عامل طعم تند اين گياه است، باعث نابودي سلول هاي سرطاني مي شود. شاید یکی از دلایل در امان بودن هندو ها از سطح پایین بهداشت در این کشور همین مصرف بالای فلفل است.

اگر گذارتان به شاهرود افتاد حتماً از منطقۀ حفاظت شده خوارتوران بیارجمند و روستای هدف گردشگری قلعه بالا و رمل های ماسه ای رضا آباد دیدن نمایید، حتماً سری هم به آرامگاه جرجیس نبی در دهستان زمان آباد بزنید که فاصله زیادی تا این منطقه ندارند و می توانند سفر فلفلی شما را جذاب تر کند.

امید است در سال آینده با برگزاری اولین جشنوارۀ فلفل در منطقۀ خوارتوران و یا روستای فرومد به تندی پذیرای شما در قارۀ کوچک ایران (شاهرود) باشیم ...


منبع :irandesertsموضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
برچسب‌ها: آفریقای ایران, خوارتوران
[ چهارشنبه ۲۰ شهریور۱۳۹۲ ] [ 9:51 ] [ مونا الله وردی ] [ ]

با پاسپورت ایرانی (عادی) خود به کشورهای زیر می توان بدون تهیه ویزا سفر کرد

 

قاره آفریقا

توگو:

تا چندي پيش يعني سال 1960 اين كشور تحت استعمار دولت‌هاي انگليس و فرانسه قرار داشت و به همين دليل در اين كشور اگر شما با يكي از زبان‌هاي انگليسي يا فرانسوي آشنا باشيد از نظر زبان و برقراري ارتباط مشكلي نخواهيد داشت.

 

ماداگاسكار:

ماداگاسكار در ذهن بيشتر ما ايراني با انيميشن فانتزي ماداگاسكار شناخته شده است. در حقيقت ماداگاسكار يك جزيره بزرگ است كه از همه طرف به وسيله آب‌هاي اقيانوس هند احاطه شده است. شما با سفر به اين كشور مي‌توانيد از سواحل زيبا و جنگل‌هاي انبوه و طبيعت بكر اين كشور استفاده كنيد.

موزامبيك:

موزامبيك در ميان كشورهاي تانزانيا، مالاوي، زامبيا،سوازيلند و آفريقاي جنوبي قرار گرفته است و البته با سفر به اين كشور شما مي‌توانيد از كوهستان‌هاي زيباي غربي و سواحل زيباي شرقي آن و آب‌هاي اقيانوس هند نيز لذت ببريد.

كنيا:

كنيا به عنوان منشاء پيدايش انسان در جهان شناخته مي‌شود‌؛ البته درياچه ويكتوريا نيز در اين كشور قرار دارد كه تقريبا در تمام دنيا مشهور است. كنيا را به عنوان يكي از مراكز موسيقي پاپ در جهان مي‌شناسند. خط استوا از وسط اين كشور گذشته و اقيانوس هند نيز در شرق آن قرار دارد. به شما توصيه مي‌كنيم در صورت سفر به اين كشور به مناطق شمالي آن نرويد زيرا آب و هواي بسيار گرم و خشكي دارد.

كومور:

در حقيقت كومور را مي‌توان مجمع‌الجزيره‌اي دانست كه در نزديكي استوا و در اقيانوس هند قرار دارد. كيپ ورد: جزيره كيپ ورد كه پايتخت آن شهر پراياست در غرب آفريقا و در آب‌هاي اقيانوس اطلس قرار گرفته است. اين كشور داراي آب و هوايي معتدل و كوهستاني است.

جيبوتي:

اين كشور در شمال شرق آفريقا يعني همان جايي كه به شاخ آفريقا معروف است قرار گرفته. گردشگران در اين كشور مي‌توانند از سواحل خليج عدن و درياي سرخ در كنار طبيعت وحشي و دست‌نخورده جيبوتي لذت ببرند. بخش عمده مردم اين سرزمين مسلمان هستند.

اوگاندا:

كشوري در مركز آفريقا كه سال‌ها مستعمره انگلستان بود و هنوز نيز تحت تاثير فرهنگ بريتانيايي قرار دارد. بخشي از درياچه ويكتوريا نيز در اين كشور قرار دارد. اگر شما نيز جزو علاقه‌مندان حيات وحش منحصر به فرد آن هستيد به شما پيشنهاد مي‌كنيم به اين كشور سفر كنيد.

قاره آسیا

 

 لائوس:

لائوس با تايلند، كامبوج، چين و برمه همسايه است. اين كشور به دليل داشتن طبيعت زيبا، معابد بودايي و آثار تاريخي فراوان مورد توجه گردشگران قرار دارد. لبنان: آب و هواي اين كشور متاثر از آب و هواي مديترانه‌اي است. در اين كشور آثار تاريخي متعددي از دوران مختلف تاريخي وجود دارد كه در كنار زيبايي‌ها و امكانات بسيار مدرن شهر بيروت همواره مقصد گردشگران بسياري از سراسر دنياست.

تاجيكستان:

اين كشور در خشكي احاطه شده است و به هيچ دريايي راه ندارد. رودهاي سيحون و جيجون (سيردريا و آمودريا) در اين كشور قرار دارند.

کامبوج:

اين كشور يكي از مراكز دين بودايي در دنياست و آثار بودايي و هندويي بسياري در اين كشور وجود دارد. معبد آنگوروات بزرگ‌ترين و مهم‌ترين اثر تاريخي اين كشور است كه داراي شهرت جهاني است.

مالديو:

 كشوري زيبا و رويايي در جنوب شرقي آسيا و اقيانوس هند كه از مجموعه جزاير زيبا و گرمسيري تشكيل شده است. تعداد زيادي از اين جزاير كلا به منظور گردشگري تجهيز شده‌اند و همه ساله هزاران گردشگر از سراسر دنيا به اين كشور سفر مي‌كنند.

نپال:

نپال در شمال هندوستان و كوه‌هاي هيماليا قرار دارد و يكي از مقاصد مورد نظر كوهنوردان به شمار مي‌رود. معابد تاريخي و آثار طبيعي فراوان اين كشور از ديگر جاذبه‌هاي گردشگري نپال به شمار مي‌رود.

 اندونزي:

براساس قرارداد منعقده بين دولت‌هاي ايران و اندونزي، شما مي‌توانيد به مدت 30 روز بدون ويزا در اين كشور اقامت كنيد و در صورتي كه قصد داريد بيش از يك ماه در اندونزي اقامت كنيد بايد درخواست ويزا نماييد. اين كشور پرجمعيت‌ترين كشور اسلامي دنيا محسوب مي‌شود. سريلانكا: اين كشور از نظر فرهنگ و شهرسازي و آب و هوا كاملا شبيه مناطق جنوبي هندوستان است و اگر شما علاقه‌مند ديدن آثار شرقي و جنگل‌‌هاي انبوه استوايي و سواحل گرمسيري هستيد سفر به اين كشور را به شما توصيه مي‌كنيم.

مالزي:

يكي از زيباترين و گردشگرپذيرترين كشورهاي آسيايي كه همواره سفر به اين كشور با استقبال از سوي گردشگران ايراني روبه‌رو بوده است. از ديدني‌هاي اين كشور مي‌توان به سواحل ساراواك، جنگل‌هاي تامان و جزاير ردناگ و تيومان اشاره كرد.

 

قاره آمریکا

بوليوي:

كشوري در آمريكاي لاتين و محصور در خشكي با فرهنگ‌هاي متنوع و گوناگون كه با برزيل، آرژانتين، پاراگوئه، شيلي و پرو همسايه بوده و پايتخت و بزرگ‌ترين شهرش لاپاز است. بخش غربي اين كشور كوهستاني و با چشم‌اندازهاي فوق‌العاده زيبا و بخش‌هاي شرقي آن را جنگل‌هاي انبوه آمازون تشكيل داده كه اين موضوع تنوع اقليمي و گردشگري مناسبي را براي اين كشور فراهم كرده است. باغ وحش‌هاي بوليوي در آمريكاي جنوبي بسيار معروف است

هائيتي:

كشوري بسيار زيبا در حوزه كارائيب كه سفر به اين كشور بسيار زيبا را هيچ‌گاه فراموش نخواهيد كرد.

نيكاراگوئه:

بزرگ‌ترين كشور آمريكاي مركزي و در همسايگي هندوراس و كاستاريكاست. در كل حوزه كارائيب را مي‌توان يكي از زيباترين نقاط ديدني دنيا دانست. اكوادور: در اين كشور شما مي‌توانيد از كوهستان‌هاي زيبا، قلل آتشفشاني، سواحل استوايي و جزاير زيباي متعلق به اكوادور ديدن نماييد. واحد پول اين كشور دلار آمريكاست.

ونزوئلا:

شايد اين روزها بيش از هر زمان ديگري نام ايران و ونزوئلا در مجامع بين‌المللي در كنار هم به گوش مي‌رسد. ونزوئلا در شمالي‌ترين بخش آمريكاي جنوبي قرار گرفته است. پايتخت اين كشور شهر كاراكاس است و گردشگران امكان بازديد از ديدني‌هاي بسيار زيادي ازجمله بزرگ‌ترين آبشار دنيا يعني آبشار آنجل و پارك ملي كانايما را دارند. گويان، دومينيكن و پاراگوئه از ديگر كشورهاي حوزه قاره آمريكا هستند كه به طور كلي براي كليه گردشگران خارجي در بدو ورود به كشور ويزا صادر مي‌كنند.

قاره اروپا

صربستان و مونته‌نگرو:

 براي سفر به اين كشور اروپايي و ديدن زيبايي‌هاي آن كافي است بليت خود را به مقصد بلگراد تهيه كرده و گذرنامه خود را نيز به همراه داشته باشيد. ويزاي شما در فرودگاه مقصد صادر خواهد شد. در حقيقت اين كشور يكي از بخش‌هاي كشور سابق يوگسلاوي است. به خاطر داشته باشيد ويزايي كه در فرودگاه براي شما صادر مي‌شود تنها در اين كشور اعتبار دارد و با آن نمي‌توانيد به ساير كشورهاي اروپايي سفر كنيد.

كوزوو:

كشوري ديگر در اروپاي شرقي كه اكثريت قابل توجهي از مسلمانان اروپا را در خود جاي داده است. اين كشور براي كليه گردشگران ازجمله اتباع ايراني در بدو ورود و در فرودگاه ويزا صادر مي‌كند. پايتخت كوزوو شهر زيباي پريشتينا‌ست.

تركيه:

اين كشور آسيايي ـ اروپايي در طي دهه پيش تمام تلاش خود را جهت ملحق‌شدن به اتحاديه اروپا انجام داد. امروزه اين كشور در بيشتر موارد تابع اتحاديه اروپا محسوب مي‌شود. سال‌هاست كه بين دولت ايران و تركيه قرارداد لغو رواديد امضا شده و هم‌مرز بودن تركيه و ايران، اين كشور را به يكي از اصلي‌ترين مقاصد گردشگران ايراني تبديل كرده است.

ارمنستان و گرجستان از ديگر كشورهاي اروپايي هستند كه شما بدون ويزا مي‌توانيد به آنها سفر كنيد.

 

 

قاره اقیانوسیه

 

 نوالا :در بدو ورود صادر میشود.

 ساموا :برای هر کشوری در بدو ورود ویزا صادر میشود.

 پالانو :برای هر کشوری در بدو ورود ویزا صادر میشود .

جزایر کوک لند :برای هر کشوری در بدو ورود ویزا صادر میشود .

ایالات میکرونزی :برای هر کشوری در بدو ورود ویزا صادر میشود.

 نبو :برای هر کشوری در بدو ورود ویزا صادر میشود.

 

 


موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
برچسب‌ها: سفر, پاسپورت ایرانی, سفر بدون ویزا
[ جمعه ۷ تیر۱۳۹۲ ] [ 13:48 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
 

چشمه‌هاي باداب‌سورت:

چشمه‌های باداب سورت در سال ۱۳۸۷ به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران بعد از کوه دماوندسرو ابرکوه به عنوان سومين اثر طبيعي) به عنوان آثار طبیعی به‌وسیله سازمان میراث فرهنگی ثبت جهاني شدند. چشمه‌های باداب‌سورت بعد از چشمه پامو‌کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان ثبت جهانی شده است. چشمه‌های اين چشمه‌ها در استان مازندران، شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشتکوه، روستای قلعه سر، قرار دارد. چشمه‌های باداب‌سورت شامل دو چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمهٔ پر آب دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است. چشمه‌ي دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه نيز کمی رسوب آهن نشسته ‌است. جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچهٔ بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده‌ است. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژهٔ قرارگیری چشمه در دامنهٔ کوهستان و چشم اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است.

باداب ترجمهٔ تحت‌اللفظی واژهٔ مازندارانی «وا اُ» است. وا (باد) به نوعی درد (رُماتیسم) اشاره دارد که با استفاده از آب معدنی درمان می‌شود. همچنین باداب به معنی آب همراه با گاز است.

این چشمه‌ها در ارتفاع ۱۸۴۰ متری واقع شده‌اند و در ایران بی‌نظیر هستند و تنها در شش کشور دیگر پدیده‌ای تا حدّی شبیه باداب‌سورت وجود دارد. اطراف چشمه پوشیده از درختچه‌های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ است.

خبرگزاری مهر در گزارشی تصویری به تاریخ ۲۹ مهر ۱۳۹۱ اعلام کرد که این چشمه‌ها در حال نابودی کامل هستند و این منطقه عاری از هر گونه مانع جدا کننده، حصار، نگهبان و حتی یک تابلوی اطلاعات یا راهنمایی و یا هشدار دهنده است.


راههای  دسترسی

در کوه های البرز در جنوب ساری و شمال سمنان و دامغان آنجا که جنگل های سرسبز شمال تنک می شوند و به درخت ها و درختچه های محدودی بدل می گردند و آنجا که دشت کویر جنوب البرز با درختچه ها کوچک کمک کم تو را آماده جنگل های سر سبز شمال می کند یکی از زیبا ترین پدیده های طبیعی ایران و جهان قرار دارد.


چشمه باداب سورت از لحاظ جغرافیایی در محدوده شهرستان ساری و شهر کیاسر قرار دارد . برای دسترسی به چشمه از چند مسیر می توانید به آن برسید:

1- مسیر ساری کیاسر - تلمادره -چشمه سورت حدود 109کیلومتر

2- مسیر دامغان چشمه علی- تلمادره - چشمه سورت  حدود68 کیلومتر

3- مسیر سمنان شهمیرزاد - تلمادره - چشمه سورت حدود 145کیلومتر

از تلمادره تا محل چشمه حدود 18 کیلومتر راه است که بیشتر مسیر آسفالت و تنها 2 تا 3 کیلومتر آن خاکی است که نسبت به فصل آن می تواند خوب یا نامناسب باشد.

روش تشکیل چشمه ها و سنگ تراورتن

ترورتن سنگی آهکی است که درمحل چشمه قابل مشاهده است و از کاربرد آن بعنوان سنگ نمای ساختمان است.

آب های سطحی زمین به اعماق می روند و به دلایل مختلف از جمله درجه زمین گرمایی گرم می شوند و دوباره هوس بازگشت به سطح زمین را می کنند. به جستجوی شکستگی های زمین می پردازند و هرجا شرایط مناسب بود به طرف بالا حرکت می کنند .بر اثر عبور آب گرم از داخل خلل و فرج و شکستگی های زمین در سنگ های آهکی املاح کلسیم در آب حل می گردد و هر چه آب بیشتر در داخل سنگ ها حرکت می کند بر غلظت کلسیم محلول در آب افزوده می گردد . علاوه بر املاح کلسیم املاح دیگری از ترکیبات آهن ،منگنز، مس ،سیلیس و بعضی عناصر دیگر نیز با آب مخلوط می گردند که بعدا نقش مهمی در ساخت تراورتن دارند.این آب ها در امتداد شکستگی ها و لایه های زمین حرکت کرده و در نهایت خود را به سطح زمین می رسانند. به محض اینکه آب به سطح زمین رسید شرایط فشار و درجه حرارت آن فرق می کند . از طرفی به تدریج سرد می شود و از طرفی از فشار اعماق زمین کاسته می شود. از طرف دیگر شرایط برای آزاد شدن دی اکسید کربن فراهم می گردد و با توجه به گرمای مناسب شرایط تبخیر هم فراهم است همه این موارد باعث می شود که آب غنی از ترکیبات کلسیم کلسیم را بصورت کربنات کلسیم به تدریج برجای بگذارد . این ترکیبات با توجه به نوع ناخالص اضافی که همراه دارند رنگ های از زرد ، قرمز ، بژ ، سفید و سبز و قهوه ای و بقیه می گیرند. از طرفی با تغییر فصل وتوقف ، کاهش و افزایش سرعت رسوبگذاری بصورت لایه لایه انجام می گیرد و در نهایت در طول هزاران سال محدوده ای تراورتنی بوجود می آید. تراورتن ها همیشه در سطح زمین هستند و به علت وجود حباب های هوا گاهی دارای خلل و فرج هستند.

با توجه به توضیح فوق مشخص می گردد که چشمه های باداب سورت نیز چشمه ای آب نسبتا گرم و غنی از املاح است که از طرفی در طول زمان سنگ هایی از نوع تراورتن بر جای گذاشته است و از طرفی به دلیل غنی بودن از املاح می تواند برای امراض پوستی مفید باشد.

بهترین زمان بازدید:

بهترین زمان بازدید فصل بهار و تابستان است . بهار به این دلیل که منطقه حسابی سرسبز است و تابستان به این دلیل که می توانید تنی به آب بزنید و همه خستگی سفر را بزداید و هم از مزایای یک چشمه معدنی استفاده کنید.

اگر اهل عکاسی هستید بهترین زمان برای عکاسی هنگام طلوع و غروب خورشید است که می توان مکناظر منحصر به فردی را به ثبت رساند پس اگر اهل عکس هستید حتما برنامه تان را به گونه ای بریزید که غروب را در چشمه باشید.

 

 


مشخصات چشمه

چشمه در منطقه ای کوهستانی در کوه های البرز بر روی ارتفاعات و در ارتفاعی 1840 متر از سطح دریا قرار دارد.

 شامل  دو چشمه است که یکی آب آن شور شور و چشمه های کوچک دیگری که ترش مزه هستند.

آنچه من در فروردین ماه مشاهده کردم. یک چشمه در قسمت شرقی وجود دارد که دارای استخری به شعاع حدود 15 متر است و آب از داخل آن می جوشد آب چشمه مایل به زرد و در حاشیه ها قرمز رنگ است و بعنوان محل آب تنی مورد استفاده قرار می گیرد . چشمه های کوچک دیگری در قسمت جنوبی وجود داشت که آب آن از چند چشمه کوچک و به مقدار کم ولی با ابهت از آنها می جوشید و در جویهای کوچکی به آرامی به پایین غل می خورد و گاهی چند شاخه می شد . این مناظر کوچک آنقدر زیبا هستند که می توانند برای دقایقی تو را در خویش فروبرند و غافل از خویش کنند از بالا که به منظره نگاه می کردی با توجه به رنگ های قرمز حاشیه ها فکر می کردی شبکه ای از رگ های خونی را می بینی . به هر صورت همین زیبابی های از لحاظ فیزیکی کوچک ولی سرشار از زیبایی و تفکر را از دست ندهید .

آب بعد از خروج از این استخر به آرامی بعد از طی چند متر مسطح به طرف شیب کوهستان حرکت می کند . در این شیب است که آب در هر قدمی که بر می داردحوضچه های کم عر ض و درازی را می سازد که نامنظم ولی زیبا هستند . در این حوضچه ها آب برای دقایقی آرام می گیرد نفسی می کشد و دوباره به حوضچه پایین تر راهی می شود . هنگامی که می خواهد از دیواره به پایین سرازیر گردد نمی دانم از ترس یا از برای یادگاری چند ذره ای از املاحش را بر دیواره بجای می گذارد و اینگونه در طول زمان دیواره های حوضچه ها شکل می گیرند . بیشتر املاح در حوضچه های بالایی بر جای می مانند بطوری که هر چه به پایین حرکت می کنیم از طول و عرض و ارتفاع حوضچه ها کاسته می شود بطوریکه چند متر پایین تر این حوضچه ها در حد چند ده سانتی متر و در نهایت در حد چند سانتی متر قابل مشاهده هستند.

و قتی از پایین دیواره های حوضچه ها را نگاه می کنی همچون پلکانی رنگ رنگ هستند که رنگین کمانی سنگی را در جهات مختلف برایت به نمایش می گذارند و تو را مبهوت می کنند.

گاهی در دیواره ها قندیل هایی را مشاهده می کنی که هر چند محدود هستند ولی جلوه ای دیگر از زیبایی ها را به نمایش می گذارند.

اما در حاشیه جنوبی حوضچه های خالی و خشک شده را می بینید که در انتظار قطره ای آب سال هاست بر دیواره کوهستان چسبیده اند ولی دست روزگار رنگ و رویشان را گرفته و تشنگی امنشان را بریده است . اینان روزگاری سرحال سرزنده چون همسایگانشان بودند ولی کاهش آب چشمه باعث شد که به فراموشی سپرده شوند و امروز فقط مایه عبرتی برای بشر هستند که قدر این چند پله و حوضچه باقی مانده رابداند.

باید بگویم این پدیده زیبا و در چشم من منحصر به فرد به شدت تحت فشار بشر قرار داشت از طرفی بدون هیچ برنامه ریزی و کنترلی مردم بر دیواره های کوچک و بزرگ آن روان بودند و گاهی تلاش می کردند قطعاتی را به یادگار ببرند . . برای همه متولیان و بازدید کنندگان می خواهم بگویم . این پدیده زیبا یک روزه دوروز و چند ساله تشکیل نشده است . هزاران سال طول کشیده است منظره ای آفریده شود که چشمان شما را اینگونه بنوازد . این چشمه و حوضچه های آن همچون موجود زنده ای است که با هر قدم شما آهی از نهادش بر می خیزد و اگرچه از خوشحالی شما شاد است ولی از فردایش می ترسد . بیایید بدون هیچ حصار و مانع خودمان قدر این زیبایی را بدانیم که افسوس آنرا نخوریم . این پدیده توسط مسئولین مربوطه باید به شدت محافظت شود با توجه به تبلیغات روز افزون و شرایط بشر که هر روز به دنبال طبیعت هست روز به روز بر تعدا بازدید کنده ها افزوده خواهد شد و خیلی زود تر از آنکه بتوان فکر کرد مورد تخریب قرار خواهد گرفت.


چشمه پاموکاله 

پاموکاله ( قلعه سفید) در نزدیکی شهر دنیزلی در منطقه ای کوهستانی و در فاصله ای اندک از دریای مدیترانه واقع شده است. روستای کوچک نزدیک به این اثر طبیعی پر از مهمانسراها و هتل های کوچک و بزرگ و تفریحگاه های متنوع است که اکثراً توسط افراد محلی اداره می شوند.که در فصل تابستان بسیار شلوغ است . در زمانی که ما آنجا بودیم شاید سی الی چهل اتوبوس توریستی آنجا بود .

.جذابیت این منطقه وجود چشمه های آب گرم معدتی در آن می باشد که قدمت آنها به زمان رم باستان می رسد و به همین دلیل باقیمانده شهر تاریخی هیروپلیس که نام قدیم پاموکاله بوده است نیز در نزدیکی محل چشمه قرار دارد و دولت ترکیه آنرا به شکل موزه در آورده است. به دلیل وجود مواد معدنی غنی از جمله ترکیبات کلسیم در آب و انباشت آنها به مرور زمان کوهی پلکانی مانند و بلند از رسوبات کلسیمی این چشمه ها ساخته است که فرو ریختن آب از نوک این کوه پلکانی بر روی طبقات آن حوضچه های آبی رویایی و خیره کننده ای ساخته است که حیرت هر بیننده ای را برمی انگیزد.

این منطقه علاوه بر اینکه توسط دولت ترکیه حفاظت می شود جزء آثار طبیعی اروپا نیز به ثبت رسیده و سالانه بودجه ای نیز ازطرف اتحادیه اروپا برای حفظ این اثر تخصیص می یابد.

ورودی این مکان تاریخی تفریحی 20 لیر ترکیه بود که شامل امکان پیاده روی در پلکان ها، بازدید از باقیمانده شهر قدیمی هیراپلیس و استخر چشمه های آب معدنی می شود. دو مسیر برای رسیدن به بالای پلکان ها وجود دارد. یکی مسیر ماشین رو که اغلب توریست ها از آن مسیر خود را به بالای پلکان ها می رسانند و دیگری عبور از روی حوضچه ها و طبقات برای رسیدن به طبقات بالاتر است که در ابتدای این مسیر شما باید کفش های خود را در آورده و پابرهنه مسیر را ادامه دهید، مامورین زیادی نیز مسئول کنترل این مسئله هستند.


موضوعات مرتبط: اطلاعات گردشگری ترکیه، اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
برچسب‌ها: چشمه پاموکاله, چشمه باداب سورت, ترکیه, سفر ترکیه
ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۲۹ خرداد۱۳۹۲ ] [ 16:58 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
روستای میمند، با تاریخی به درازی 12000 سال دیرینگی , کیوان دشتی چاپ پست الكترونيكي
maymandروستاي «ميمند» در نزدیکی های شهر کرمان، بی گمان، يكي از باستاني ترين جایگاه های زیست مردمان در ایران و جهان است كه بیش از دوازده هزار سال، دیرینه تاریخی دارد. روستایی که برابر همه گونه گزند=آفت های زمینی و آسمانی، از خود بردباری و پایداری نشان داده است.
به باور پژوهشگران، زمین شناسان و گرو ههای بررسی زیستگاهی کهن بشری، نخستین هسته هاي زیستی روستاي «ميمند» وابسته به زمان و دوران «مهر پرستی» کهن است؛ زیرا در مانداک های=آثار باقی مانده از روستای «میمند» می توان به آخشیج ها=عناصر آیین مهر پرستی همچون؛ شیر، خورشید، گاو، و دیگران اشاره نمود. از بررسی نگاشی=نقاشی های روی دیوارها در درون غارها بر می آید که شهروندان کهن در این روستا، از دالان ها و کانالهای آن، براي جایگاه پرستش و برپایی آیین های ستایش خود بهره می بردند، و گویا، مرده هاي خود را نیز درون دخمه هاي كنده شده در همین كوه ها، به گور می سپردند.

در رزوگاران کهن، که آدمیان نخستین، به نمادهای پشیرفته خانه سازی امروزین همبودگاهی=اجتماعی آَشنایی نداشتند، بهترین زیستگاه، برای در امان ماندن از یورش ددان و جانداران؛ همچنین ساختن سر پنهانی در برابر گزندهای آسمانی، دل کو ها و غارها بوده است. جدای بر این، استواری و پابرجایی=زوال ناپذیری کوه ها، همواره در این آیین گرامی داشته می شد، و این نیز چندان بدور از بررسی و نگر نیست که «مهراب» یا «مهرابه» های مهر پرستی، همانند تاقی=طاقی است که نزدیکی=شباهت فراوانی به دهانه غار دارد. گروهی از پژوهشگران و باستان شناسان نیز بر همین باورند؛ که مردمان در کهن زمان، با کندن غارهای دست ساز=مصنوعی ، به نیایش در دل کوه می پرداختند، و همچنین مرده گان خود را، در دخمه هایی که در دل کوه ها، می کندند، به گور می سپردند.
آیین و کیش و باور مهر پرستی، از 4000 تا 8000 سال پیش از زایش زرتشت بزرگ {سالنامه و گاهشمار زرتشتی امسال 1389 را، سال 3748 زرتشتی می شمارد} در سراسر ایران بزرگ، پیگیری و پرستش می شد. و این آیین با پیدایش اشو زرتشت اسپهتمان، در ایران برکنده=منسوخ شد، اگر چه، تا 2000 سال پس از زرتشت، همچنان در اروپای امروزی نیز، گسترش داشت. پیدایش بیش از 6000 مهرابه ریز و درشت مهر پرستی در سراسر اروپای امروز، بر این رخداد بی برگشت تاریخی، مُهر راستی می زند.
khorshid
امروز بسیاری از پژوهشگران، زایش نخستین زرتشت خردگرایی را، به 6000 سال پیش از زایش مسیح می دانند، زیرا نمودها و نمادهای فراوانی در میان کنده کاری ها و کاوش های باستانی در سراسر سرزمین های ایرانی و پارسی، بدست آمده است، که گواه چنین برداشتی است. برای نمونه، نگاشی و نگاره های گوناگونی که از غارهای «سیلک»، و «میمند» بدست آمده، نشانگر دیرینگی=قدمت بسیار کهن آنهاست. همچنین «سفال» های گِلی و دست سازی که از همین کناره=ناحیه یافت شده است، کهنگی و دیرینگی آنها رابه 6000 سال پیش از زایش مسیح، می کشاند.
«میمند» بشُوند=بدلیل جایگیری در دهانه کوه سرکش و دره های بسیار ژرف گرداگرد=محاط آن، کمتر از دیگر سرزمین های ایرانی در تیررس گزندهای زمینی و آسمانی بوده است. می توان با گستاخی=شهامت گفت که دسترسی به مردمان و شهروندان این روستا، بشوند جایگیری=قرارداشن «میمند» در میان دره و کوه، که از آن، پدافند می نمود، شکار پسندیده و آسانی برای شکارگران نبوده است.
در پژوهش های تازه یی که در کناره های این روستا انجام گرفت، بازمانده خانه هاي سنگی=صخره اي، دیوارهای پرستشگاه=معبد، دژ=قلعه، و بارو =بُرج هاي گوناگون، که نمایشگر و گویای تاریخ هزاران ساله است، از دل این روستای کهن، بدست آمده است؛ و چنین یافته یی=کشفی، «ميمند» را، از شمار یکی روستای پیش پا افتاده، بیرون ساخته و آن را، در تاریخ باستان شناسی جهان، به یکی از سرزمین های بسیار کهن که برای زیست و نیایش مردمان بکار گرفته می شد، نامنویسی=ثبت می کند.
غارها و دخمه های یافت شده در گرداگرد روستای میمند، نمایانگر تاریخ کهن و نشان دهنده نمادهای کیش مهر پرستی است. دخمه های دست ساز در این روستا، که گاه، کهنگی آنها را به 12000 پیش می رساند.

آب و هواي «ميمند»، از شمار=نوع میانه كوهستاني است، که داراي زمستان هاي سرد، و تابستاني دلپذیر است. روستاي ميمند در مرز میانِ دشت و كوهستان جای دارد؛ این دشت در نزدیکی «شهر بابك» و «ميمند» جای گرفته، و در گذشته، پوشيده از درختانِ پسته و «بادام وحشی» بوده است، اگر چه امروز، به دشت هایي برای زیست شهروندان ميمند در آمده است. كمي نزديك تر، به روستاي «ميمند»، درختان توت و شاه توت به فراوانی يافت مي شوند، و دشت های کشیده به «ميمند» پوشیده=مملو از جانداران بياباني=وحشی، همچون مار، سوسمار، جوجه تيغي، لاك پشت و ... است. ازافه=اضافه بر این، در كوهستان هاي گرداگرد «ميمند»، جانداران گوناگون همچون آهو و پلنگ، گرگ، روباه، گورخر، بزكوهي، و پرندگان شكاري نیز يافت مي شوند، و چندين رودخانه که گاه و بی گاه، آب در میان آنها یافت می شود، و چندین کانال=قنات، و چشمه در ميمند و گرداگرد آن دیده می شود، كه زمینه ساز پرورش دام های خانگی و باروری=رشد كشاورزي در اين کرانه شده است.
كشاورزي در «ميمند»، همچون بیشتر بازمانده های «طبيعي» در سراسر پهندشت روستا، جلوه ويژ ه یي به اين روستا بخشیده است، بویژه در بهار، «ميمند»، یکی از زيباترين، و چشم نواز ترین چهره را به خود مي گيرد. شادابي و سرسبزي دشت «ميمند»، بهمراه آب و هواي دلپذیر=مطلوب آن، پذیرای انبوهي از مردمان شهرها و روستاهاي گرداگرد خود بوده است، و مردم ، زمانهای بیکاری و آسایش=فراغت خود را در اين روستا، و در كنار چشمه های زیبا ،کانال ها و رودخانه های «ميمند»، مي گذرانند

شمار=جمعیت روستای «ميمند»، بر پایه شمارش سال 1355 کرمان، از 500 تَن=نفر به 1200 تن رسيده است، كه در تابستانها بشوند كوچ شهروندان به زندگي «ايلياتي» گاه به 50 تَن نیز مي رسد. «اقتصاد» مردم «ميمند» بر سه پایه كشاورزي، دام داري و غالي بافي=قالیبافی، استوار است، كه در اين ميان، غالي بافي، نخش=نقش چشمگیرتري را داراست. به گونه یي؛ كه اینک، غالي «ميمند»، از بهترين غالي هاي كرمان است، و حتا آوازه =شهرت جهاني دارد. اگر چه، بروز و پیدایش دانش و «تكنولوژي» امروزین، به زندگي روستائيان، و در این میان مردم «ميمند»، گزینش های فراوانی را به ارمغان آورده است، اما، مردم این روستای کهن، برتری می دهند از همان ابزارهاي کهن، براي بر آوردن نيازهاي خود یهره بگیرند، و كمتر به ابزارهاي نو=مدرن روي آوردند.
مردم «ميمند»، در درازای سال، سه گاه=مرحله دگرگون زندگي را تجربه می کنند: آنها، زمستان را در خانه هاي سنگي خود مي گذرانند، تا از سرما و يخبندان در امان باشند، و در اين فصل، زن ها به بافتن غالي، و مردها به نگهداري از دام ها مي پردازند. از آغاز بهار، به جاهای خوش آب و هوا و سرسبز كوچ مي كنند، و در آنجا به زندگي بهارانه=یيلاقي مي پردازند. بیشتر تلاش مردان و زنان روستایی، در اين گاه، پرورش دام و بدست آوردن فرآورده ها=محصولات شیری=لبني مي باشد. ودر گاه پایانی، آنها به باغداري درختان گوناگونی؛ چون پسته وحشي، بادام وحشي، بادام، گردو و زيره و.. مي پردازند.

نیاز به یادآوری است كه فرآورده هایی همچون گردو و بادام ميمند، بسیار زبانزد می باشند، و در شمار پیشیاره ها=سوغات ارزشمندی از شهر کرمان، بشمار می آید. گويش مردم «ميمند» نيز، ویژه خود آنهاست، و چندان نزدیکی با دیگر گويش هاي همجوار خود ندارد. بر پایه کنکاش و پژوهش پژوهشگران، و به باور آنها، گويش مردم «میمند»، در درازای=طول تاريخ، جابجایی اندکی داشته است، و با باوری استوار می توان گفت؛ که برای آغازیدن در پژوهش زندگی کهن آریایی، هیچ گزینه یی، بهتر از روستای «ميمند»، که یادگارِ يكي از بهترين و کهن ترین مانداک های پژوهشی در باره فرهنگ و تاریخ ايراني و آریایی بشمار می آید، نمی توان یافت.

شیر و خورشید؛ از دیرباز، در فرهنگ کهن ایرانی، نمادهای بزرگی و فروغ بوده اند، و بویژه در باور مهر پرستی، به این دو نماد، توجه فراوانی می شده است.

موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
برچسب‌ها: روستای میمند, گردشگری ایران
[ دوشنبه ۱۴ تیر۱۳۸۹ ] [ 12:37 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
آب چاه یکی از روستاهای آستارا در جمهوری آذربایجان که قابلیت اشتعال نیز دارد از جمله دیدنی های این منطقه است که مردم محلی برای درمان برخی بیماری های خود از آن بهره می گیرند.   به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از تلویزیون دولتی آذربایجان، سالیانه شمار زیادی برای دیدن این آب از نزدیک به این منطقه می روند زیرا آبی که از چاه یکی از خانه های این روستا بیرون می آید قابلیت سوختن دارد و مردم منطقه نیز بر این باورند که این آب خواص درمانی دارد. در دهه سی میلادی، شماری از زمین شناسان گرجی برای کشف نفت به این منطقه می آیند ولی با بی نتیجه بودن این کار، زمین را به حال خود رها و منطقه را ترک می کنند ولی مدتی بعد آبی از چاهی که گرجی ها حفر کرده بودند بیرون می آید که در نوع خود شگفت انگیز است. این آب که از هفتاد و هشت متری زیر سطح زمین بیرون می جوشد آشامیدنی نیست ولی مردم منطقه برای بیماری های پوستی خود از این آب استفاده می کنند. همچنین کفی که معمولا روی این آب وجود دارد قابلیت مشتعل شدن دارد و بعد از نزدیک شدن شعله آتش، شروع به سوختن می کند. همچنین این آب بعد از دو ساعت در ظروف مختلف، تغییر رنگ می دهد و سرخ رنگ می شود که محققان علت این امر را وجود آهن زیاد در آن می دانند.        
موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ یکشنبه ۱۰ آبان۱۳۸۸ ] [ 15:52 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
: بانک‌جهانی درآمد جذب گردشگر در سال 2009 برای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را 30.3 میلیارد دلار و برای ایران یک میلیارد دلار پیش‌بینی کرد.
بر اساس پیش بینی بانک جهانی ایران از نظر درآمد گردشگری در سال 2009 جایگاه دهم منطقه را به خود اختصاص داده است.

بر اساس این گزارش درآمد ایران از محل جذب گردشگر طی سال 2009 با کاهش 33 درصدی مواجه خواهد شد و به یک میلیارد دلار می رسد. در سال 2008 درآمد گردشگری ایران 1.5 میلیارد دلار و این رقم برای سال 2007، 1.2 میلیارد دلار اعلام شده بود.

 


موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ دوشنبه ۲۷ مهر۱۳۸۸ ] [ 13:23 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
رييس سازمان ميراث فرهنگي ، گردشگري و صنايع دستي گفت : تجربه بسته هاي پيشنهادي سرمايه گذاري در بخش گردشگري ميراث فرهنگي ، به مناطق آزاد منتقل مي شود .
به گزارش اصل 44 -حميد بقايي در حاشيه برگزاري مراسم روز جهاني جهانگردي افزود : براي مناطق آزاد کشور نيز بسته هاي سرمايه گذاري مشابه بسته هاي معاونت سرمايه گذاري سازمان ميراث فرهنگي طراحي و به سرمايه گذاران داخلي و خارجي ارايه خواهدشد .

وي گفت :با واگذاري مسئوليت مناطق آزاد به سازمان ميراث فرهنگي ،پنانسيل اين دوحوزه به ياري يکديگر آمده و اين صنعت را تقويت ميکنند .

وي با اشاره به جاذبه هاي گردشگري در مناطق آزاد ، تصريح کرد: قشم مناطق تاريخي بسيار دارد ،‌چابهار سواحل خوب ، گل افشان و روستاهاي ديدني دارد که مي تواند همگي در راستاي تقويت گردشگري اين مناطق فعال شود.

بقايي شايعه منحل شدن معاونت سرمايه گذاري سازمان ميراث فرهنگي گردشگري و صنايع دستي را رد کرد و گفت : طبق قانون خدمات مديريت کشوري هر سازمان و نهاد دولتي بايد 5 معاونت داشته باشد که معاونت سرمايه گذاري براي تقويت زيرساخت هاي اين صنعت همچنان در سازمان ميراث فرهنگي به عنوان معاونتي فعال به کار خود ادامه مي دهد.

رييس سازمان ميراث فرهنگي گردشگري و صنايع دستي درباره طرح ادغام اين سازمان وتبديل آن به وزارتخانه گفت : در مذاکرات با کميسيون اجتماعي مجلس نظرات کارشناسي در اين باره داده شده است .

بقايي درباره تورهاي ورودي به کشورمان افزود : در سه ماه اول سال 88 ميزان گردشگران خارجي ورودي به کشورمان ،‌با تعداد گردشگران ورودي در 6 ماه اول سال 87 برابري مي کند که اين امر نشان از رشد مناسب در اين حوزه دارد.

وي گفت : ‌تلاش مي کنيم با مکاتبه با سفارتخانه هاي ايران و وزارت خارجه و همچنين شرکت در نمايشگاههاي خارجي در 6 ماه آينده ، تبليغات مناسبي براي نمايش توانمندي هاي کشورمان ارايه کنيم.

موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ دوشنبه ۲۷ مهر۱۳۸۸ ] [ 13:20 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
 به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، "مهدی چلانی" با بیان این مطلب افزود: سیاستگذاری در زمینه گردشگری باید به سمت پایداری منطقه و تولید اقتصادی پیش برود.
وی با بیان اینکه در ایران گردشگری به شیوه سنتی اداره می‌شود گفت: برنامه‌ریزی، طراحی منسجم و هدفمند برای بهره‌مندی از اکوتوریسم واقعی ضروری است و فقط با ساخت تفرجگاه نمی‌توان به اهداف واقعی اکوتوریسم دست پیدا کرد.
چلانی گفت: در واقع سازمان محیط زیست در ساخت تفرجگاه هیچ اصولی را مد نظر قرار نمی‌دهد و تعداد پارک‌های ملی که به خاطر ساخت تفرجگاه آسیب دیده‌اند در ایران کم نیست.
وی خاطرنشان کرد: تفرجگاه باید به سمت حفاظت پایدار پیش برود و حفاظت پایدار از منطقه زمانی حاصل می‌شود که سازمان قبل از هر اقدامی از دارایی‌ها و ارزشهای منطقه آگاه باشد و بر حسب این ارزشها طرح‌ریزی کند.
این کارشناس محیط زیست گفت: تندوره تنها منطقه کپه داغ کشور است که تحت حفاظت قرار دارد و بهترین منطقه کوهستانی و بهترین زیستگاه پلنگ در ایران محسوب می شود.
چلانی بیان کرد: همچنین پنج گونه از هفت گونه گربه‌سان موجود در ایران در منطقه چهلمیر زیست می‌کنند و می‌توان گفت کل پارک ملی تندوره در چهلمیر خلاصه شده است.

موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ دوشنبه ۲۷ مهر۱۳۸۸ ] [ 13:17 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران (econews.ir)،اولین کتاب راهنمای گردشگری مناطق آزاد ایران با نام "سیران" در 10000 جلد منتشر شد.
این کتاب که توسط گروه مشاورین فرانگر هزاره سوم و با همکاری سازمان مناطق آزاد منتشر شده به دو زبان فارسی و انگلیسی به ارایه اطلاعاتی درباره امکانات و مزیت‌های گردشگری مناطق آزاد، آمار و اطلاعات هتل‌ها، تورها و مراکز خرید، رستوران‌ها، معرفی جشنواره‌های سنتی و آیینی هر منطقه، معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری و چگونگی انجام فعالیت‌های تجاری مرتبط با گردشگری در مناطق آزاد، معرفی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و خدمات امکانات عمومی شهر پرداخته است.
به گفته ناشر، مجموعه اطلاعات و آمار موجود در این کتاب با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان مناطق آزاد کیش، قشم، چابهار، ارس، اروند و انزلی، سازمان سیاحتی و مراکز تفریحی بنیاد و روابط عمومی و معاونت گردشگری سازمان‌های مناطق آزاد ایران گرد آوری شده است.
در پیشگفتار این کتاب آمده است:«سیران شاید نخستین مجموعه‌ای است با ویژگی‌های یک کتاب جامع درباره یک موضوع، که با هدف ارایه اطلاعات منسجم و یکدست برای معرفی مناطق آزاد ایران تهیه و منتشر شده است. این کتاب راه را برای انتشار مجموعه‌های کامل تر و کاربردی تر بعدی باز می‌کند.
در ادامه ناشر با اشاره به نوپا بودن صنعت گردشگری در کشور این کتاب را گامی نخست در معرفی و توسعه مناطق آزاد ایران خوانده و استفاده از دست اندرکاران باتجربه و متخصص و اعمال مدیریتی نوین در اطلاع رسانی گردشگری را در توسعه صنعت توریسم ایران بسیار کلیدی و مهم دانسته است.
محمود صلاحی، مشاور رییس جمهور در امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز با اشاره به اهمیت سفر و فرهنگ گردشگری در ایران درباره این کتاب گفت:«خوشبختانه در ایران جاذبه‌های توریستی و سیاحتی فراوانی وجود دارد که موارد متعددی از آنها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هستند. از کاریز کیش تا جنگل‌های حرا قشم، از تالاب انزلی تا جنگل‌های انبوه ارسباران در ارس و از خلیج چابهار تا جزیره مینو در اروند همگی بخشی از جاذبه‌های مناطق آزاد ایرانند.
وی در ادامه افزود: این مجموعه تلاش گروهی همکارانم در روابط عمومی مناطق آزاد ایران و گروه مشاورین فرانگر است و امیدوارم خوانندگان آن به این مناطق سفر کنند و به خیل عظیم میهمانان جاذبه‌های گردشگری مناطق آزاد بپیوندند.
این کتاب دارای 6 فصل است که در هر یک از آنها به معرفی کامل و جامع یکی از مناطق آزاد ایران پرداخته شده است.

موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ دوشنبه ۲۷ مهر۱۳۸۸ ] [ 13:12 ] [ مونا الله وردی ] [ ]

خبرگزاري ميراث فرهنگي ، گروه شهري:

بازار تجريش چهره سنتي به خود گرفت و حالا ديگر مي توان گفت اين يادگار قديمي شميران تنها يک بازار پر رفت و آمد نيست که محوري براي گردشگري است، جايي که بوي تاريخ و روزهاي دور را مي دهد.

به گزارش « ميراث خبر» ، پروژه ساماندهي و زيباسازي بازار قديمي تجريش در مساحتي حدود 500متر اواخر زمستان 87 با پيش بيني اعتباري معادل 3 ميليارد تومان آغاز شد.اين پروژه در واقع يکي از مجموعه پروژه هاي شهرداري تهران براي ساماندهي بازارهاي پايتخت از آن جمله بازارهاي تاريخي بود .بازاري که پس از بازار تهران بزرگترين و شناخته شده ترين بازار پايتخت به شمار مي رود و کارشناسان ميراث فرهنگي از آن به عنوان قلب تپنده تاريخ در محدوده شميران ياد مي کنند.

بازار پير شميران همچون ديگر بافت هاي تاريخي تهران در سال هاي طولاني فراموشي از  آسيب هاي متعدد در امان نمانده و بسياري از خانه هاي تاريخي آن تخريب شده و کليت بافت تاريخي اين محدوده آسيب ديده است. 

 ميدان تجريش كه امروزه به كلي از شكل گذشته اش خارج شده و بيشتر گذرگاه هاي آن به صورت ترمينال (اتوبوس ها) درآمده ، روزگاري در تهران قديم ميداني تنها، ساكت و منزوي بود كه از شمال به دربند و از شرق به خيابان ولي عصر، از جنوب به خيابان مقصود بيك و بازار و از همه مهم تر به امامزاده صالح محدود مي شد.بازار تجريش از قديمي ترين مجموعه آثار تاريخي شميران است گفته مي شود قدمت تکيه آن به 220 سال قبل باز مي گردد اما به واقع آيا در همه اين سال ها کسي به بازار تجريش به عنوان يک مجموعه فرهنگي نگاه کرده است ؟

محمدمرتضايي، کارشناس شهري که تحقيقي را در ارتباط با مولفه هاي تاريخي - فرهنگي بازار تجريش به انجام رسانده ، مي گويد :« يکي از ديدني ترين بخش هاي تهران و نيز ديگر شهرهاي ايران براي گردشگران بازارهاي سنتي است. بازار ها اگرچه کارکردهاي اقتصادي دارند اما واقعيت اين است که از گذشته هاي دور تاکنون بازارها در پيوند بسيار نزديک با زندگي اجتماعي مردم قرار داشته و به همين دليل کارکردهاي اجتماعي و فرهنگي متعددي دارد.»

به گفته او بازار تجريش هم مانند بازار تهران به تدريج هويت تاريخي فرهنگي خود را از دست داده و با اغتشاشات بصري متعددي مواجه بوده است. به گفته او برنامه ريزان شهري در سال هاي گذشته به بازار هاي تهران نگاه فرهنگي نداشتند و رويکردي که در سال هاي اخير درباره بازارهاي پايتخت مشاهده مي شود برآمده از تغييراتي در سياستگذاري ها و برنامه ريزي هاست.

مرتضايي با تاکيد بر اينکه محدوده بازار تجريش جدا از اغتشاشات بصري که در طرح ساماندهي اخير تا اندازه زيادي ساماندهي شده به برنامه هايي براي ساماندهي وضعيت ترافيک هم نياز دارد مي گويد : « اگر ما به فکر اين هستيم که کارکردهاي فرهنگي و اجتماعي براي اين محدوده اينجا کنيم بايد حد فاصل ميدان تجريش تا سرپل همانطور که مطالعات متعدد هم نشان داده به مسيري ويژه عابران پياده تبديل شود.»

حجت الله ملاصالحي، مدير عامل سازمان زيباسازي شهر تهران با بيان اينکه بازار تجريش يکي از اصلي ترين مولفه هاي هويتي شميران و فراتر از آن تهران است ، مي گويد:« بازار تجريش نمونه کوچک شده بازار بزرگ تهران است مثل ماکتي که از اين بازار ساخته باشند و به اين ترتيب داراي همان ارزش هاي تاريخي ، فرهنگي و هويتي است. در پروژه ساماندهي بازار تجريش کارشناسان مطالعات گسترده اي انجام دادند که نشانگاه هاي تاريخي و مجموعه المان هايي که ارزش هاي فرهنگي و هويتي دارند در اين پروژه احيا شده و فضاي گذشته در بازار تجريش زنده شود.»

به گفته رييس سازمان زيباسازي شهرتهران پروژه ساماندهي بازار تجريش که اکنون به اتمام رسيده و برخي از جزييات آن باقي مانده صرفا بهسازي کالبدي و توجه به زيباسازي نماي مغازه ها و بازار تجريش را مورد توجه قرار نداده بلکه در جريان ساماندهي اين محدوده مجموعه کانال هاي برق و مخابرات که به شدت فرسوده بودند مرتب سازي شدند، بخشي از پروژه به استحکام بخشي بازار و مغازه ها در برابر حوادث احتمالي مانند زمين لرزه اختصاص داشت به طوري تعداد 110 ستون به طور يکي در ميان بين هر دو  مغازه بازار کار گذاشته شد.

اين روزها بازار پير شميران حال و هواي ديگري دارد از مغاره هاي بي نام و نشان و ايرانيت هايي که بد منظره ترين فضاي ممکن را به بازار تحميل کرده بودند خبري نيست و کاشي کاري هاي ايراني که نام مغازه هاي بازار بر آن حک شده چشم را تا عمق زيبايي هاي تجريش مي برد.

شهرداري تهران برنامه هايي براي اجراي پروژه سنگفرش بازار را در دستور کار دارد هرچند که اين برنامه جزو محور هاي طرح ساماندهي تجريش نبود اما کسبه اي که اين روزها در بازار نونوار تجريش رونقي به کسب و کارشان داده اند پيشنهاد کرده اند پروژه کف سازي همانطور که در ديگر طرح هاي مشابه شهرداري اجرا شده در اين محدوده هم اجرا شود. کارشناسان سازمان زيباسازي تخمين مي زنند کف سازي بازار تجريش به حدود 1 ميليارد تومان اعتبار نياز داشته باشد. کارشناسان زمان مورد نياز براي اجراي پروژه کف سازي را 6 ماه تخمين مي زنند.

کف سازي بازار تجريش آخرين مرحله از ساماندهي بازار سنتي شميران خواهد بود، بازاري که اين روزها مي توان در آن قدم زد و کمي در هواي گذشته هايش نفس کشيد


موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ سه شنبه ۱۴ مهر۱۳۸۸ ] [ 16:15 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
خبرگزاري ميراث فرهنگي _ گردشگري_ هيچ گاه مردم که همان گردشگران داخلي و اصلي کشورمان هستند، روز جهاني جهانگردي را که بزرگترين اتفاق گردشگري در جهان است به سبب برپايي برنامه هاي بي محتوا و از سر رفع تکليف با موضوع گردشگري لمس نکرده اند. معلوم نيست سازمان ميراث فرهنگي امسال با جابه جايي مديرانش و برکناري معاون گردشگري و روي کارآمدن معاون سرمايه گذاري به عنوان سرپرست اين بخش چه برنامه اي براي روز 5 مهر ماه امسال خواهد داشت.
 
 سالهاي پيش، يک ماه مانده به روز جهاني گردشگري نشست خبري برنامه هاي اين ايام اعلام مي شد. اگر چه هميشه برنامه ريزي هاي اين روزها همواره با چالش از سوي رسانه ها برپا بود اما در هر صورت برنامه هاي هفته گردشگري اعم از نصب بنر و برگزاري يک همايش و ارائه تخفيف بليت موزه ها از روزها قبل اعلام مي شد.
 
در سالهاي گذشته روزهاي پيش و پسين روز جهاني جهانگردي به عنوان هفته گردشگري نامگذاري شد اما تنها اتفاق مهمي که در اين هفته مي افتاد برگزاري همايشي بود که در آن برنامه ها نيز همان مهمانان هميشگي دعوت شده مسئولان سازمان ميراث فرهنگي بودند و نهايت امر آنکه صحبتي از جايگاه کذايي گردشگري در جهان نامي برده مي شد!
 
نصب بنرهاي اعلام روز جهاني جهانگردي در روز 5 مهر ماه تنها نگاه هر بيننده اي را به خود جلب مي کرد اما گردشگران و مسافران که همان مردم کشورمان باشند هيچ گاه علت نامگذاري اين روز را لمس نکردند.
 
قرار بود شعارهاي روز گردشگري در تمام پروازهاي داخلي و خارجي کشورمان پايدار بماند که اين امر هم رخ نداد.
 
مصداق اين موضوع سخنان معاون گردشگري سابق درباره اعلام شعار گردشگري در هر روز از هفته گردشگري بود که قرار شد در تمام سفرهاي هوايي داخل کشور اعلام شود اما تنها در چند روز اول هفته اين کار انجام شد.
 
حال با برکناري معاون گردشگري در کمتر از دو هفته مانده به بزرگترين اتفاق گردشگري در جهان و سرپرستي حسين فاضلي در اين معاونت آن هم با حفظ سمت مشخص نيست سازمان ميراث فرهنگي امسال چه برنامه اي را براي روز جهاني جهانگردي خواهد داشت. آيا باز هم همان برنامه هاي بي پايه ادامه دارد و يا امسال اين روز در سکوت کامل سپري مي شود؟
فاطمه کريمي

موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ سه شنبه ۳۱ شهریور۱۳۸۸ ] [ 12:7 ] [ مونا الله وردی ] [ ]

بليت قطارهاي مسافري حدفاصل تاريخ‌هاي 11 مهر لغايت 15 آبان ماه سال جاري از ساعت 8:30 روز سه‌شنبه 24 شهريور ماه به طور يكپارچه و يكسان از طريق دفاتر فروش و سايت اينترنتي شركت رجاء آغاز مي‌شود.


موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ چهارشنبه ۲۵ شهریور۱۳۸۸ ] [ 10:7 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
 به گزارش ميراث خبر اين بوي بد در برخي از نقط شهر زنجان به خصوص شرق اين شهر و در محلات هنرستان و انصاريه به مشام مي رشد.

برخي شاهدان عيني در شهر زنجان مي گويند كه شدت اين بو به حدي است كه اهالي اين محلات نمي توانند پنجره هاي منازل خود را باز كند.

 به گفته مسئول آموزش و برنامه ريزي اداره محيط كل استان زنجان تعدادي از كارخانه هاي حاشيه شهر زنجان مورد بررسي قرار گرفته اما مشخص شده كه منشا بو اين كارخانه ها نبوده است. عابس لطفي افزود:«اداره كل محيط زيست زنجان از شهرداري خواسته تا به لابروبي جوي ها و آبروهاي محلات شرقي شهر زنجان بپردازد تا شايد اين بود از بين برود.»

 

شاهدان عيني مي گويند كه اين بوي تعفن باعث سوزش چشم و گلو مي شود و در شب ها بر شدت آن افزوده مي شود. اين در حالي كه مسئولان محيط زيست استان زنجان به مردم اطمينان مي دهند كه استشمام اين بو خطرناك نيست و تنها باعث آزارشهروندان مي شود.

 

در همين حال خبرگزاري مهر به نقل از جواد تاراسي مديرکل محيط زيست استان زنجان در توضيح منشا انتشار بوي نامطبوع گفته است:« نمي‌دانيم منشأ اين بوها چيست، چون بحث انتشار بوي موادآلي است، ميزان انتشار گازهاي آلي هم در کشور کم است و فقط در دانشگاه صنعتي شريف و شرکت نفت وجود دارد لذا سنجش بوي نامطبوع در شرايط زماني فعلي غيرممکن است.»

 

مردم شهر زنجان از بيست روز پيش در تماس هاي تلفني با سازمان محيط زيست و راديو تلويزيون استان زنجان از پخش بوهاي بد شكايت كرده اند اما تاكنون منشا اين بو شناسايي نشده است.

 

برخي كارشناسان كارخانه هاي آلاينده اطراف شهر زنجان و برخي نيز فاضلاب اين شهر را منشا بوي بد مي‌دانند.


موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ چهارشنبه ۲۵ شهریور۱۳۸۸ ] [ 9:54 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
معاون سرمايه گذاري سازمان ميراث فرهنگي به سمت سرپرست معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي منصوب شد. با رفتن ملک زاده به شوراي عالي امور ايرانيان مقيم خارج از كشور، حسين فاضلي که تاکنون معاون سرمايه گذاري سازمان ميراث فرهنگي بوده؛ به جاي او معاونت گردشگري را اداره مي کند.

خبرگزاري ميراث فرهنگي _ گردشگري_ محمد شريف ملک زاده، معاون گردشگري سابق جاي خود را به حسين فاضلي، معاون سرمايه گذاري سازمان ميراث فرهنگي داد. فاضلي؛ سرپرستي اين معاونت را برعهده گرفته است. 
به گزارش خبرنگار CHN صبح روز سه شنبه 24 شهريور 88 مراسم توديع ملک زاده و معارفه فاضلي در سالن اجتماعات سازمان ميراث فرهنگي برگزار خواهد شد. گويا ملك‌زاده در شوراي عالي امور ايرانيان مقيم خارج از كشور فعاليت خواهد كرد. 
به گزارش ميراث خبر؛ از سال 84 تاکنون معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي به محمدشريف ملک زاده، سپرده شد. در اين چهار سال حدود 60 مدير، مشاور و مديرکل در معاونت گردشگري جابجا شده‌اند. بعضي از بخش‌ها يا با تغيير مديران منحل شد و يا با آمدن مدير جديدتر، مسئوليت افراد زيرمجموعه نيز تغيير پيدا كرد. 
 معاونت گردشگري پيش از اين در سالهاي 84 با نام معاونت امور گردشگري داراي سه دفتر "طرحهاي سرمايه گذاري و توسعه گردشگري"، "مراکز خدمات گردشگري و استانداردسازي" و "بازاريابي و تبليغات" بود.  
دفتر طرحهاي سرمايه گذاري بعدها به معاونت سرمايه گذاري و طرحهاي گردشگري تبديل شد. محمدحسين مهدي پور اولين مسئول اين دفتر بود. سازمان ميراث فرهنگي در معاونت سرمايه گذاري به مدت 2 سال سه معاون به نامهاي سيد حسن موسوي، مهدي جهانگيري و حسين فاضلي را جابه جا کرد.
 دفتر طرحهاي سرمايه گذاري: 1_ محمدحسين مهدي پور.
 پس از جدا شدن دفتر طرحهاي سرمايه گذاري، چهار بخش گردشگري داخلي، گردشگري خارجي، بازاريابي و تبليغات و مراکز خدمات گردشگري و استانداردسازي در معاونت گردشگري تشکيل شد.
 در دفتر تدوين استانداردهاي فني و نظارت كه بعدها به دفتر خدمات گردشگري و استانداردسازي تغيير نام داد؛ به ترتيب افرادي مانند حسين وظيفه دوست، جمشيد حمزه‌زاده، اكبر فرهيخته و بعد دوباره جمشيد حمزه‌زاده مديران کل اين بخش بودند. درحال حاضر اين مسئوليت به محمدرضا کتابچي سپرده شده است.
دفتر تدوين استانداردهاي فني و نظارت يا دفتر خدمات گردشگري و استانداردسازي: 1_ حسين وظيفه دوست 2_ جمشيد حمزه‌زاده 3_ اكبر فرهيخته 4_ جمشيد حمزه‌زاده 5_ محمدرضا کتابچي.  
در دفتر بازاريابي و تبليغات؛ ابتدا قهرماني سپس مرتضي صادقي و بعدتر محمدعلي پاک سرشت و در حال حاضر مجيد اسفنديار مسئوليت داشته اند. 
دفتر بازاريابي و تبليغات: 1_ قهرماني 2_ مرتضي صادقي 3_ محمدعلي پاک سرشت 4_ مجيد اسفنديار.  
در دفتر گردشگري داخلي معاونت گردشگري نيز شاهد حضور اين مديران بوده‌ايم؛ ابتدا؛ جمشيد حمزه زاده به عنوان اولين مديرکل اين بخش كه مدتي بعد، به دليل اجراي دستور معاون گردشگري مبني بر راه‌اندازي تورهاي آمريکايي توسط ملک زاده برکنار شد! درحال حاضر شعباني اين مسئوليت را برعهده گرفته است.  
دفتر گردشگري داخلي: 1_ جمشيد حمزه زاده 2_ شعباني.  
در دفتر گردشگري خارجي؛ به ترتيب پاک سرشت و محمدرضا پوينده مسئول بوده اند. اين دفتر به دليل اظهارات مديرانش درخصوص تنها بخشي از وظايفش مانند نحوه آمارگيري از گردشگران خارجي، بارها مورد نقد مطبوعات و خبرگزاري‌ها قرار گرفته است. 
دفتر گردشگري خارجي: 1_ پاک سرشت 2_ محمدرضا پوينده.  
 معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي غير از اين 4 دفتر، تعدادي کميته هاي زير مجموعه نيز داشت که برخي از آنها با برکناري مسئول کميته، به خودي خود حذف شدند.  
در کميته گردشگري سلامت تدوين برنامه ها و سياستهاي مرتبط با گردشگري درماني و سلامت انجام مي‌شود. پيش از اين عباس تقي زاده و در حال حاضر سعيد صدري اين مسئوليت را بر عهده گرفته اند. 

موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
ادامه مطلب
[ دوشنبه ۲۳ شهریور۱۳۸۸ ] [ 11:21 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
خبرگزاري ميراث فرهنگي_ گروه ميراث فرهنگي_ يک منبع آگاه در سازمان قطار شهري اصفهان با اعلام خبر انحراف تونل متروي اين شهر به خبرنگار CHN گفت:« تونل شرقي خط "شمال- جنوب" پروژه متروي اصفهان، پس از گذشتن از زير زاينده رود با انحراف از DTA يا مسير خود، درکنار سي و سه پل در حدود 30 رينگ (طولي برابر با 40 متر) به اشتباه حفاري کرده است.»
وي افزود:« اين در حالي است که تونل غربي در اين خط براساس DTA خود حرکت کرده و در اين مسير تاکنون مشکلي وجود نداشته است.»
اين منبع که نخواست نامش فاش شود درخصوص ويژگي هاي دستگاه مورد استفاده در پروژه متروي اصفهان اظهار داشت:« دستگاه TBM مورد استفاده در حفاري تونل متروي اصفهان، از نوع EPB بوده که جهت حفاري خاک هاي نرم طراحي و ساخته شده است. اين دستگاه در هر عمليات حفاري، به طول يک و نيم متر متوقف مي شود تا کار رينگ گذاري انجام و سپس حفاري دوباره آغاز مي شود.»
وي گفت:« تا پيش از رويارويي با اين مساله، کمترين زمان حفاري در اين پروژه 15 دقيقه و بيشترين زمان حفاري در حدود 2 ساعت بوده است ولي تاکنون هيچگاه اين زمان 24 ساعت به درازا نکشيده بود. وقتي يک حفاري توسط EPB، 24 ساعت به طول انجامد بيانگر آن است که دستگاه با مصالح غيرعادي روبرو شده  است.»
وي افزود:« در واگن هاي حمل خاک هاي حفاري شده، مصالح غيرمعمول مشاهده شده که به قسمتي از پي يک سازه شباهت دارد و اين احتمال مي رود که دستگاه حفار تونل شرقي، حين گذر از زير زاينده رود و در هنگام انحراف از مسير، با رمپ جنوبي سي و سه پل برخورد کرده و اين مصالح غيرعادي قسمتي از پي سي و سه پل باشد که درصورت صحت اين مساله و آسيب وارد آمدن به پي اين پل تاريخي، احتمال نشست آن در زمان جاري شدن مجدد آب در رودخانه زاينده رود وجود دارد. هرچند تاييد قطعيت اين احتمال نيازمند بررسي هاي بيشتر است.»
اين کارشناس سازمان قطار شهري اصفهان به حضور کارشناسان آلماني شرکت نقشه بردار اين پروژه براي بررسي موضوع و ارايه راهکار در اصفهان اشاره کرد و خاطر نشان ساخت:« کارشناسان شرکت آلماني VMT GmbH که نقشه برداري اين پروژه را برعهده داشته است به دعوت سازمان قطار شهري اصفهان به اين شهر آمده و پس از بررسي هاي لازم در نامه اي سه گزينه را پيشنهاد داده اند که اجراي هرکدام از اين سه گزينه مستلزم تغييراتي بنيادين در مسير و يا جابجايي برخي ايستگاه هايي است که تا به امروز با صرف هزينه هاي زيادي ايجاد شده اند.»
وي اضافه کرد:« همچنين در بخشي از اين نامه، کليه ايرادات پيمانکار که شرکت الموت است به وي تذکر داده شده و تمامي مسئوليت اين مشکل و حل آن را با استناداتي از خود ساقط مي کند.»
اين کارشناس با اشاره به دو گزينه که هم اکنون پيش روي سازمان قطار شهري اصفهان و پيمانکار آن وجود دارد، گفت:« يا بايد محل ايستگاهي که هم اکنون در ابتداي خيابان چهارباغ بالا وجود دارد را 170 متر به سمت جنوب انتقال دهيم که درنتيجه فاصله آن تا ايستگاه بعدي به شدت کم و غيرمعقول خواهد شد و يا شفتي عمودي در مقابل دستگاه حفار زده شود تا بازوي کاتر هدر(Cutter header) آسيب ديده آن را تعمير و يا دستگاه را از مسير منحرف شده به مسير اصلي بازگردانيم. ايجاد اين شفت عمودي حدفاصل سي و سه پل و هتل سوئيت (در ابتداي خيابان چهارباغ بالا) باتوجه به توقف دستگاه در نزديکي رمپ جنوبي سي و سه پل، به احتمال زياد با مخالفت سازمان ميراث فرهنگي مواجه خواهد شد.»

موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ سه شنبه ۱۷ شهریور۱۳۸۸ ] [ 14:35 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
خبرگزاري ميراث فرهنگي_گردشگري_با حضور مسئولان وزارت امور خارجه و مسئولان سازمان منطقه آزاد كيش و همچنين نمايندگاني از كشور مالزي، جزيره كيش و جزيره "لانكاوي" مالزي خواهرخوانده مي شوند.

به گزارش روابط عمومي سازمان منطقه آزاد كيش، در مراسمي كه همزمان با افتتاح جشنواره كيش باغ ايراني خليج فارس صبح يكشنبه 25/5/88 در محل پرديس ملت در تهران برگزار خواهد شد، دو جزيره كيش و لانكاوي با هدف جذب هر چه بيشتر گردشگران دو منطقه و همچنين برقراري پرواز بين اين دو جزيره، خواهرخواندگي خود را جشن خواهند گرفت.

سر وزير ايالت "كداح" در مالزي با اشاره به اينكه دو جزيره كيش و لانكاوي مي توانند از ظرفيت ها و توانمندي هاي گردشگري يكديگر استفاده كنند، گفت: «در صورت همكاري متقابل جزاير كيش و لانكاوي در زمينه گردشگري و با توجه به اينكه اين دو جزيره مقاصد مورد علاقه گردشگران به ويژه در بين مسلمانان هستند، روند رو به توسعه در هر منطقه سرعت بيشتري خواهد يافت.»

همچنين مهدي خندق آبادي سفير جمهوري اسلامي ايران كه در مراسم خواهرخواندگي "جزيره كيش" و "جزيره لانكاوي" در تهران حضور خواهد داشت، اين موضوع را نقطه عطفي در روابط گردشگري دو منطقه دانست.

لازم به ذكر است ايالت "كداح" و جزيره لانكاوي در شمال كشور مالزي واقع شده و داراي سلطان و سروزير است.

گفتني است در حاشيه مراسم خواهرخواندگي كيش و لانكاوي نخستين نمايشگاه "كيش باغ ايراني خليج فارس" در محل پرديس ملت در تهران آغاز به كار خواهد كرد. در اين نمايشگاه سازمان منطقه آزاد كيش، شركت هاي تابعه و برخي از سرمايه گذاران بخش خصوصي جزيره كيش آخرين دستاوردهاي خود را به معرض نمايش مي گذارند.


موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ شنبه ۳۱ مرداد۱۳۸۸ ] [ 12:7 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
خبرگزاري ميراث فرهنگي_ گروه ميراث فرهنگي_ به گفته کارشناسان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان، تا دو هفته ديگر ويترين‌هاي جديد براي مردان نمکي آماده مي‌شود و اين موميايي‌هاي نمکي وارد دور جديدي از حفاظت مي‌شوند.
 
«ابوالفضل عالي»، سرپرست هيات باستان‌شناسي و کاشف مردان نمکي دراين‌باره به CHN گفت:« پيش از اين سازمان ميراث فرهنگي زنجان از يک شرکت خصوصي خواسته بود تا ويترين‌هاي جديدي براي مردان نمکي بسازد. اين ويترين‌ها اکنون درحال آماده شدن است و قرار است تا دو هفته ديگر تحويل داده شود.»
 
گفته مي‌شود ويترين‌هاي جديد که در ساخت آن‌ها از شيشه و فلز استفاه مي‌شود، بسيار محکم بوده و حتي دستگاه‌هايي در زير ويترين گذاشته مي‌شود که کار ايجاد فضاي خلاء در داخل محفظه و همچنين دفع هر نوع رطوبتي را برعهده دارند.
 
اين درحالي است که پيش از اين قرار بود از يک شرکت خارجي براي ساخت اين ويترين‌ها استفاده شود که به دلايلي اين کار انجام نشد و اکنون يک شرکت خصوصي عهده دار اين کار شده است.
 
پيش از اين براي دو مرد نمکي موزه ذلفقاري توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت ويترين ساخته شده بود که به سرعت خراب شدند.
 
وضعيت اين موميايي‏هاي جهاني در ايران نگران کننده و نامناسب است. شيوه نگهداري از مردان نمکي به نحوي است که هنوز در محفظه‏هاي موقت هستند و هرچند محفظه مرد نمکي شماره 4 که مهمترين موميايي را شامل مي‏شود خيلي مناسب نيست، اما ديگر موميايي‏هاي نمکي در وضعيت بسيار نگران کننده و محفظه‏هاي کاملا غيراستاندارد و غيرعلمي نگهداري مي‏شوند.
 
عالي گفت:« درصورت ساخت ويترين‌هاي جديد مردان نمکي داخل آن‌ها گذاشته مي‌شود و ما اميدواريم که دوباره با مشکل خراب شدن ويترين‌ها مواجه نشويم.»
 
مردان نمکي، موميايي‏هاي ارزشمندي هستند که از معدن نمک چهره آباد واقع در استان زنجان کشف شده‏اند. اين موميايي‏ها در دو دوره ريزش تونل‏ که براي برداشت نمک در دوره هخامنشيان و ساسانيان ايجاد شده بود، زير آوارها سنگ نمک مدفون شده‏اند و به اين دليل امروز با بقاياي بافت نرم از قبيل، پوست، گوشت، زبان، و حتي دستگاه گوارشي و اندام دروني انسان کشف شده‏اند.

موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ شنبه ۲۴ مرداد۱۳۸۸ ] [ 9:12 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
آتشکده‌ي باکو در 30 کيلومتري شهر باکو، در بخش جنوب شرقي شبه جزيره‌ي آبشرون و حومه‌ي شهر سوراخاني قرار دارد. در کشور آذربايجان به اين بنا آتشگاه مي‌گويند.

خبرگزاري ميراث فرهنگي_ گردشگري_ وجه تسميه نام‌هايي که به آتشکده مربوط است: وجه تسميه‌ي سه نام باکو، آبشرون و سوراخاني را باتوجه به منابع گوناگون بررسي مي‌کنيم.
براي واژه باکو دو وجه تسميه آورده شده است: 1- برگرفته از واژه‌ي پهلوي باگوان (باگ يا بگ يا بغ به معناي خدا و وان پسوندي به معناي جايگاه) واژه باگوان به باکويه تبديل شده و تا پيش از دوره‌ي صفوي از اين واژه استفاده مي‌شده، اما از دوره‌ي صفوي باکويه به بادکوبه تبديل شده است. 2- برگرفته از واژه فارسي بادکوبه به دليل وجود بادهاي دائمي و گاه پرشدت. حکومت کنوني آذربايجان در همه جا باکو را به باکي (به ترکي يعني تپه) تبديل کرده است تا آن را ريشه پارسي دورتر کرده باشد.
براي نام آبشرون نيز دو وجه تسميه وجود دارد: 1- برگرفته از آب شوران فارسي، جايي که آب آن را مي‌شويد به دليل نزديکي به درياي مازندران و جزر و مد آن 2- جايي که آب آن شور است.
براي نام سوراخاني نيز دو وجه تسميه وجود دارد: 1- برگرفته از واژه سوراخ فارسي به دليل روزنه‌هاي زيادي که در شبه جزيره آبشرون وجود دارد و گاز طبيعي از آن متصاعد مي‌شود 2- برگرفته از واژه سرخ فارسي به دليل سرخ بودن نسبي خاک روستا نسبت به روستاهاي پيراموني.
به دليل تعلق درازمدت اين ناحيه به ايران وجود نام‌هايي با ريشه‌ي زبان‌هاي ايراني در تمام منطقه‌ي قفقاز و ماوراي قفقاز کنوني عجيب نيست.


پيدايش آتشکده: شبه جزيره آبشرون که در غرب درياي مازندران جاي دارد ميداني نفتي بزرگي است که با روزنه هايي، گاز طبيعي متصاعد شده از اين ميدان نفتي را به بيرون هدايت مي‌کند و اگر شعله‌اي به آن نزديک مي‌شده آتش زبانه مي‌کشيده است. بر پايه‌ي اين ويژگي منطقه و پيشرفت دين زرتشتي، آتشکده‌اي ساخته شد که از سده نخست (و در برخي منابع 5 سده پيش از ميلاد) تا سده‌ي هفت ميلادي برپا بود، تاريخ نگار ارمني موسي خورني نوشته است که "چون اردشير بابکان به ارمنستان آمد فرمان داد که آتش هرمزد را در آتشکده اين ديه هميشه فروزان دارند". با هجوم تازيان آتشکده از رونق افتاد و زرتشتيان به هند مهاجرت کردند.
دوباره سازي: در سده هاي 17 و 18 ميلادي، بازرگانان هندي که در جاده‌ي بزرگ ابريشم رفت و آمد مي‌کردند در جايي که شعله ابدي آتش از زيرزمين بيرون مي‌آمد و بر مبناي آتشکده باستاني، معبد را دوباره سازي کردند. در سال 1883 آتش طبيعي به دليل کم شدن و قطع گاز در دورادور آتشکده از فروغ افتاد و معبد متروک شد تا در سال 1975 با آوردن لوله گاز و روشن کردن آتش به شکل موزه درآمد. آتشکده به طور متوسط حدود 15000 ديدارکننده در سال دارد. از سال 1998 ميلادي براي افزون شدن به فهرست ميراث جهاني نامزد شده است.


ساختمان آتشکده: ساختمان آتشکده از بيرون يک پنج ضلعي است با ديوارهاي پيرامون آن و يک ورودي مرکزي که در بالاي آن مانند معماري بومي آبشرون اتاقي براي ميهمانان با نام بالاخانه درست شده است. در حياط مرکزي بنايي چهارگوش گنبددار وجود دارد و پيرامون حياط اتاق‌هايي براي راهبان. کتيبه‌هايي به خط سانسکريت بالاي اتاق‌ها روي سنگ حک شده است. بناي چهارگوشي که در وسط حياط قرار دارد چهارتاقي گنبدداري است که اينک آتش زير گنبد به صورت مصنوعي و از طريق لوله‌هايي که به آن وصل شده، روشن است. اما در نقاشي‌هاي قديمي که از آتشکده وجود دارد آتش از چهار ستون کوتاه روي بام نيز شعله ور بوده است. با فاصله اندکي از چهارتاقي آتش ديگري وجود دارد که گفته مي‌شود براي سوزاندن جسد درگذشتگان بوده است. اتاق‌هاي پيرامون حياط به صورت موزه‌اي درآمده که راهبان ساکن آن‌ها به صورت مجسمه‌هاي مومي به نمايش درآمده‌اند. مجسمه‌ها باتوجه به نقاشي‌هاي قديمي و شرحي که ديدارکنندگان از آتشکده داده‌اند ساخته شده‌اند، در يکي از اتاق‌ها يک عابد در حال رياضت کشيدن به شيوه ي مرتاض‌ها است و در جايي ديگر عابدي درحال گرفتن پول از يک بازرگان است. ساختمان چهارتاقي با تمام آتشکده‌هاي ايراني تفاوت دارد و تاثير سبک معماري هندي در آتشکده انکارناپذير است.


نامداراني که از آتشکده ديدار کرده‌اند: نامداراني که از آتشگاه ديدار کرده‌اند عبارتند از: نويسنده فرانسوي آلکساندر دوما (پدر)، شيميدان روس ديميتري مندليف، جهانگرد آلماني اي.کمپفر، نقاش روس و. ورشاگين، جهانگرد فرانسوي ف. ويلو، دانشمندب.دورن، جهانگرد بلژيکي ارنست اورسل(1882)


شرح آتشکده در نوشتار ديگران: اعتمادالسلطنه در مرآت البلدان چنين مي‌نويسد: "معبد آتش پرستان هندي و پارسي در اين ((صوري خانه)) است. عمارتي است مربع و در وسط آن عمارت اتاقي بنا شده است که چهار طرف آن باز است. وسط گودالي است که آتش از ميان آن بيرون مي‌آيد".
و ارنست اورسل جهانگرد بلژيکي در سفرنامه‌ي قفقاز و ايران مي‌نويسد: "آخرين موبد بزرگ در سال 1864(1281 ه.ق) به قتل رسيد. چند سال بعد پارسيان بمبئي موبد ديگري را به جاي وي فرستادند. اما زايران زردشتي که از هند و ايران به اين آتشگاه مي آمدند، کم کم کهن‌ترين عبادتگاه خود را از ياد بردند. در سال 1880(1297 ه.ق) موبد آتشگاه که از تنهايي حوصله‌‌اش سر رفته بود، براي پيدا کردن موبدان و همکاران ديگري از ميان پارسيان هند پست خود را ترک کرد و راهي آن ديار شد، ولي بعد از آن ديگر کسي او را نديد".


آتشکده يا معبد هندوها: بدون ترديد از زمان ساخت تا نابودي معبد به هنگام هجوم تازيان از اين بنا به عنوان آتشکده استفاده شده است. اما در دوباره سازي و استفاده از بنا در سده‌هاي 17 و 18 ميلادي به نظر مي‌رسد هم هندوان و هم زرتشتيان از آتشکده استفاده کرده‌اند. ديدارکنندگاني که در طول دو سده از آتشکده ديدار کرده‌اند گزارش‌هايي نوشته‌اند که استفاده دو آيين از آتشکده را نشان مي‌دهد: در سال 1876 ميلادي جيمز برايس گزارش کرده است که انجمن زرتشتيان بمبئي حامي مالي آتشکده بوده‌اند و در سال 1882 ميلادي ارنست اورسل از زايران زرتشتي نام مي‌برد. اما در سال1925 ميلادي موبد زرتشتي که از بمبئي عازم آذربايجان شده است و جيوانجي جمشيدجي مودي نام دارد گزارش داده است که نه تنها من بلکه هر پارسي که کمي با برادران هندو آشنا باشد مي‌داند که اين معبد براي ستايش خداي آتش هندوان يعني آگني است.
آتشکده باکو و گشت هاي ايراني: متاسفانه ديدار از آتشکده باکو در فهرست عمومي گشت‌هاي آژانس‌هايي که براي ايرانيان برنامه‌ريزي مي‌کنند جاي ندارد. چنانچه قصد داريد به کشور آذربايجان برويد از آژانس بخواهيد تا ديدار از آتشکده را در برنامه جاي دهد.

فهرست منابع:
1- ديدار ميداني از آتشکده باکو در فروردين 1388توسط نگارنده
2- کتاب سفرنامه ي قفقاز و ايران نوشته ارنست اورسل
3- بروشور چاپ شده در کشور آذربايجان براي معرفي آتشگاه
4- کتاب نام هاي شهرها و ديه ها، احمد کسروي
5- سايت ويکي پديا، واژه Fire Temple Of Baku


موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ دوشنبه ۱۲ مرداد۱۳۸۸ ] [ 10:23 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
کاخ بردک سياه که در منطقه برازجان واقع شده، روزگاري کاخ زمستاني شاهان هخامنشي در شهر باستاني تئوکا بود که پس از انقلاب نخستين بار در سال 1384 کاوش‌ها در اين محوطه باستاني از سر گرفته شد. در اين کاوش‌ها 3 کيلو طلاي هخامنشي کشف شد که با گذشت 4 سال نه تنها کاخ که طلاها نيز به دست فراموشي سپرده شده و هنوز مطالعه‌اي روي آن‌ها صورت نگرفته است
موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ دوشنبه ۱۲ مرداد۱۳۸۸ ] [ 9:41 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
خبرگزاري ميراث فرهنگي_ گروه ميراث فرهنگي_ حميد بقايي با مدرک "آي تي" طي سخنان رئيس جمهور در استان خراسان رضوي در کابينه دهم به عنوان معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري معرفي شد.
 
به گزارش CHN حميد بقايي که پيش از اين سمت قائم مقام سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري را برعهده داشت اکنون به رياست سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري منصوب شده است.
 
بقايي 4 سال قبل همراه اسفنديار رحيم مشايي، رئيس سابق سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به عنوان قائم مقام اين سازمان وارد عرصه فعاليت ميراث فرهنگي و گردشگري شد که البته در مدت کوتاهي وظايف صنايع دستي نيز برعهده اين سازمان گذاشته شد.
 
اسفنديار رحيم مشايي هم اکنون به عنوان معاون اول رئيس جمهور در دولت دهم فعاليت خواهد کرد.
 
منبع : chn

موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ شنبه ۲۷ تیر۱۳۸۸ ] [ 9:11 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
بخش خصوصي شامل مراکز اقامتي و همچنين شامل دفاتر خدمات سفر و گردشگري بايد تعامل خوبي با يکديگر داشته باشند چراکه اين دو لازم و ملزوم يکديگرند.
محمدشريف ‌ملک‌زاده، معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، در مراسم افتتاحيه نمايشگاه هتلداري و گردشگري ايران به جايگاه بخش خصوصي در صنعت گردشگري اشاره کرد و گفت:« بخش خصوصي ما در حوزه دفاتر مسافرتي نسبتا ضعيف است، ما داراي 2 هزار و 200 دفتر خدمات مسافرتي هستيم و اگر اين دفاتر در بخش توريست با علائق ويژه فعاليت مي‌کردند گردشگري داخلي ما توسعه بيشتري پيدا کرده بود.»
 
وي اظهار کرد:« اميدوارم با راه‌اندازي کانون انجمن صنفي دفاتر خدمات سفر و گردشگري ايران اين تحول در حوزه گردشگري ما ديده شود و دفاتر خدمات مسافرتي در حوزه توريست با علائق ويژه فعاليت کنند.»
 
وي خاطرنشان کرد:« در حوزه مراکز اقامتي، کيفيت خدمات اگرچه روز به روز افزايش پيدا مي‌کند و اين بسيار خوب است اما نيازمند توجه بيشتري است.»
 
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران ارائه مدل بومي گردشگري را از نيازهاي گردشگري کشور عنوان کرد.
 
محمد بهرام‌زاده نيز در مراسم افتتاحيه سومين نمايشگاه بين‌المللي صنعت گردشگري و هتلداري ايران با بيان اينکه ما نيازمند ارائه يک مدل بومي از گردشگري هستيم، خاطرنشان کرد:« قطعا گردشگران خارجي نيازمند ارائه خدماتي مشابه خارج از کشور در ايران نيستند. بلکه بسترهاي گردشگري ما به رغم استفاده از ابزار کارآمد بايد واجد فرهنگ بومي باشد و اين يک تکليف بزرگ در صنعت گردشگري محسوب مي شود.»
وي افزود:« امنيت، آرامش، نحوه ارائه خدمات، سفر ارزان‌قيمت و بسته هاي گردشگري اگرچه هريک موضوعات متفاوتي است اما هرکدام تعاريفي از گردشگري محسوب مي‌شوند.»
 
رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران در رابطه با خاستگاه اين صنعت گفت:« برخلاف اين باور غلط که برخي، گردشگري را صنعتي غيربومي تلقي مي‌کنند؛ گردشگري يک صنعت بومي با قدمت2 هزار سال پيش از ميلاد است.»
 
وي خاطرنشان کرد:« باتوجه به اينکه اين نمايشگاه پروژه اي از تاسيسات گردشگري ايران را ارائه مي‌کند بنابراين بايد در طراحي نمايشگاه ها و ايجاد فضاهاي گردشگري تناسبات فرهنگي، اقليمي و اعتقادي کشور موردتوجه قرار گيرد.»
 
خسرو ايرانپور، دبير جامعه هتلداران ايران، نيز در مراسم بيان کرد:« امروزه 352 شغل در رابطه با گردشگري وجود دارد که قرار گرفتن اين موارد درکنار يکديگر مي تواند زمينه ساز توسعه گردشگري باشد.»
 
وي افزود:« با توجه به تلاش هايي که در حوزه معاونت گردشگري و ستاد تبليغات و نمايشگاه ها انجام مي شود لازم است به منظور ساماندهي نمايشگاه ها براي استانداردسازي و تخصصي کردن آنها اقدام شود.»

در ادامه مراسم افتتاحيه سومين نمايشگاه بين المللي خدمات و تجهيزات صنعت گردشگري و هتلداري ايران؛ اکبر غمخوار، رئيس کانون سراسري انجمن صنفي خدمات مسافرتي و گردشگري ايران گفت:« در دستورالعملي که براي آژانس ها ارايه کرديم هدف اول اين بود که گردشگري را در سطح استان خود فعال کرده و بعد آن را منطقه اي گسترش دهند. اين امر موجب آشنايي گردشگران با جاذبه‌هاي گردشگري استان هاي مختلف و همچنين استان هاي همجوار مي‌شود.»
 
غمخوار افزود:« گردشگري با علائق ويژه يکي از موضوعات مورد تاييد معاونت گردشگري کشور است که ضرورت دارد اين امر به هتل ها و نمايشگاه هاي گردشگري نيز تعميم پيدا کند.»
 
رئيس کانون سراسري انجمن صنفي خدمات مسافرتي و گردشگري ايران با اعلام اينکه با توسعه گردشگري داخلي، گردشگري خارجي نيز قطعا توسعه پيدا خواهد کرد، اظهار داشت:« در اين ميان آنچه مي تواند تاثيرگذار باشد بحث استانداردسازي هتل‌ها و خدمات گردشگري مطابق با استانداردهاي جهاني است.»
 
قلي زاده؛ رئيس هيات مديره و مديرعامل شرکت سهامي نمايشگاه هاي بين‌المللي؛ هم در اين در مراسم گفت:« براي جذابيت نمايشگاه هاي گردشگري لازم است تقويم برگزاري اين نمايشگاه ها را ساليانه کنيم به طوري که تاريخ برگزاري اين نمايشگاه ها در تقويم ساير گردشگري کشورها ثابت شود تا آنها بتوانند براي شرکت در اين نمايشگاه‌ها برنامه ريزي و اعلام آمادگي کنند.»
 
وي افزود:« نداشتن تاريخ ثابت براي برگزاري نمايشگاه گردشگري کيفيت اين نمايشگاه هاي را پايين مي‌آورد. اگر چنانچه قرار است اين نمايشگاه ها به صورت مستمر برگزار شود بهتر است براي آنها تقويم ساليانه تهيه شود تا از اين طريق برگزاري اين نمايشگاه‌ها نيز روزبه روز شکوفاتر شود.»
 
مراسم افتتاحيه سومين نمايشگاه بين‌المللي صنعت گردشگري و هتلداري ايران امروز24 تير 88 در محل نمايشگاههاي دائمي تهران برگزار شد. اين نمايشگاه تا سه روز ديگر برپا خواهد بود.
در اين نمايشگاه 16 شرکت خارجي از کشور هاي مالزي، ترکيه، ايتاليا انگلستان، هنگ‌کنگ، قبرس و همچنين سه نماينده از آمريکا شرکت کرده‌اند.
سالن‌هاي شماره 6 تا 7 محل دائمي نمايشگاه‌هاي دائمي بين المللي تهران براي اين نمايشگاه اختصاص داده شده است. تا آژانسداران و هتلداران و شرکتهاي خدماتي وابسته به صنعت گردشگري و هتلداري بتوانند پکيج هاي خود را عرضه کنند.

موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ پنجشنبه ۲۵ تیر۱۳۸۸ ] [ 10:41 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد: جشن گرامیداشت روز راهنمایان گردشگری در یزد برگزار شد.

جشن گرامیداشت روز راهنمایان گردشگری در یزد با حضور دکتر جعفری معاون فرهگی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری کشور، میرسعیدیمعاون عمرانی استانداری،سیفی رئیس وکاظمی معاون فرهنگی وگردشگری سازمان یزد و جمعی از مسئولین همراه با حضور راهنمایان گردشگری از سراسر کشور در محل هتل صفائیه  برگزار گردید.

در ابتدای مراسم  سید حسنی دبیر جشنواره گفت: هدف از برگزاری این جشن را آشنایی راهنمایان گردشگری کشور با یکدیگر وبازدید از یزد بیان نمود وتصریح کرد راهنمایان گردشگری سفیران فرهنگی وحافظ هویت ملی کشور هستند و برای بالا بردن اطلاعات وهمبستگی آنها برنامه ریزی شده است.

دکتر جعفری معاون فرهنگی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری کشور گفت:استان یزد جایگاه ویژه‌ای در حوزه جهانگردی دارد و با استفاده از ظرفیت‌های موجودمی‌تواند سهم قابل توجهی از درآمد ارزی این بخش را به خود اختصاص دهد . آشنایی با فرهنگ‌های مختلف، ارتقاء سطح آگاهی‌های عمومی،درآمدزایی و ... از جمله دستاوردهای توسعه گردشگری است و کشور ما نیز در راستایاهداف دولت و چشم‌انداز بیست ساله نظام باید به این امر توجه ویژه‌ای داشته باشد.وی در ادامه گزارشی راجع به فعالیت های سازمان در جهت جذب گردشگر و واگزاری فعالیت ها به بخش خصوصی و حمایت از آن بیان نمود.

میرسعیدی معاون عمرانی استانداری توجه به فرهنگ گردشگری،نقش بناها ومیراث فرهنگی را از جمله عوامل مهم در جذب گردشگر دانست وتصریح کرد طرح هاي مناسب جذب توريست در کشور، طرح سفرهاي ارزان قيمت است که هدف آن ابتدا ارتقاي فرهنگ سفر و ايران شناسي هموطنان است; يعني هرچه مردم کشور خود را بهتر بشناسند، به فرهنگ، آداب و رسوم بومي خود نيز بيشتر علاقه مند مي شوند.

سیفی، ریاست سازمان یزد در ادامه گزارشی اجمالی از عملکرد سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در دولت نهم و با مقایسه سال 1384 لغایت1387، از جمله : افزایش تعداد هتلهای استان از 25 واحد با 646  اتاق و 1412 تخت در سال 84 به 40 واحدبا1104 اتاق و 2621 تخت تا پایان نیمه سال جاری  و  به همین ترتیب واحدهای پذیرایی بین راهی از 27 واحدبه 50 واحد ،رستورانهای سنتی از 10 واحد به 17 واحد و نیز در سالجاری  آماده شدن طرح مطالعات مناطق نمونه گردشگری استان یزد ، تامین زمین همراه با فراهم شدن زیر ساختها ی مورد نیاز جهت احداث 8 واحد هتل ، 10 مجتمع خدمات رفاهی بین راهی ، 14 کمپینگ اقامتی و 43 مجموعه سرویس بهداشتی بین راهی را برای حاضرین در این مراسم  ارائه نمود .

در این جلسه عیسی امیدوار اولین جهانگرد ایرانی که اولین سفر را با برادرش عبدالله امیدوار آغاز کرده بود گفت:هدف و انگیزه ما از سفر به دور دنیا مطالعه در مورد انسانهای بدوی بوده،وطول این سفر 9سال طول کشیده است   
در پایان نیز از راهنمایان برتر کشور وحامیان جشن با اهداء جوائزی تقدیر شد.


منبع خبر: Yazdchto.ir

موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ دوشنبه ۱۲ اسفند۱۳۸۷ ] [ 23:56 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
[ سه شنبه ۲۹ بهمن۱۳۸۷ ] [ 23:19 ] [ مونا الله وردی ] [ ]

ييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري گفت: هيچ‌‏گونه مجوزي براي سفر ايراني‌‏ها به آمريکا صادر نشده است.

 

اسفنديار رحيم مشايي، معاون رييس جمهور و رييس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در گفت‌‏وگو با ايلنا درباره خبر مربوط به مجوز سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به يک شرکت براي سفر ايراني‌‏ها به آمريکا اظهار داشت: اين مجوز را سازمان صادر نکرده بلکه پيشنهادي بيرون از سازمان ارائه شد که مورد موافقت قرار نگرفت.

او ادامه داد: اين خبر به اشتباه به نام سازمان مطرح شده، در حالي که ما چنين مجوزي را نداشته‌‏ايم.

مشايي با بيان اينکه سياست اين سازمان در نگاه اول علاقمندي به حضور همه مردم کشورهاي مختلف براي سفر به ايران است، تصريح کرد: ما مايليم که آمريکايي‌‏ها اول به ايران سفر کنند؛ اگرچه سفر ايراني‌‏ها به خارج از کشور يکي از کارهاي خيلي خوب است، اما اولويت ما به عنوان سازمان گردشگري و ميراث فرهنگي و گردشگري اين موضوع نيست.

قائم مقام رييس جمهور در شوراي ايرانيان خارج از کشور تاکيد کرد: کار سفر ايراني‌‏ها به خارج از کشور توسط آژانس‌‏ها در حال انجام است و ما فقط نظارت مي‌‏کنيم که مردم متضرر نشوند يا مشکلي برايشان پيش نيايد.

مشايي عنوان داشت: اولويت ما امروز سرمايه‌‏گذاري زيرساختي و نرم‌‏افزاري براي توسعه است که بتوانيم مردم را از سراسر دنيا به ايران بياوريم، بنابراين حضور گردشگران خارجي دراولويت کار ما قرار دارد


موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ دوشنبه ۷ بهمن۱۳۸۷ ] [ 20:44 ] [ مونا الله وردی ] [ ]

حمايت بانک مرکزي از تاسيس بانک گردشگري

 رييس کل بانک مرکزي گفت: بانک مرکزي از تاسيس "بانک گردشگري" حمايت مي کند.
به گزارش خبرنگار ما، محمود بهمني امروز در دومين همايش بين المللي فرصت هاي سرمايه گذاري در صنعت گردشگري ايران با بيان اينکه درخواست تاسيس اين بانک در حال بررسي است گفت: بانک مرکزي بر اساس مقررات براي تاسيس اين بانک مجوز صادر خواهد کرد.
وي با بيان اين که صنعت گردشگري به حدود300 هزار ميليارد ريال سرمايه گذاري نياز دارد، گفت: بخش خصوصي بايد بخش اعظم اين سرمايه گذاري را برعهده بگيرد و بانک ها نيز از اين سرمايه گذاري حمايت کنند.
رييس کل بانک مرکزي با اشاره به فرصت هاي فراوان سرمايه گذاري در بخش گردشگري کشور گفت: ايران کشور امني براي سرمايه گذاري است و تضمين دولت مــي تواند شرايط خوبي را براي سرمايه گذاري در بخش گردشگري فراهم کند.
وي گفت: امروز بهترين جايگزينِ درآمدهاي نفتي با توجه به شرايط اقليمي ايران جذب گردشگر و سرمايه گذاري در صنعت گردشگري است.
بهمني با بيان اين که مالزي و ترکيه سال گذشته20 تا 25 ميليارد دلار از گردشگري درآمد داشته اند گفت: ايران يکي از 10 کشور جهان در جذب گردشگر و يکي از پنج کشور به لحاظ زيبايي ها و جاذبه هاي طبيعي است.
وي توسعه گردشگري را يکي از شاخص هاي امنيت کشور دانست و افزود: در برنامه چهارم توسعه متوسط رشد اين صنعت30 درصد پيش بيني شده است و سالانه 20 ميليون گردشگر خواهيم داشت.
بهمني گفت: سال گذشته30 هزار ميليارد ريال معادل20 درصد از150 هزار ميليارد ريال منابع طرح هاي زودبازده به بخش گردشگري اختصاص يافت.
وي با بيان اين که بر اساس برنامه ها تصميم گرفته شده است گردشگري را در سرفصل صنعت به جاي خدمات قرار دهيم گفت: همچنين 33 درصد منابع در بخش صنعت، 25 درصد در بخش کشاورزي،20 درصد در بخش مسکن، 7 درصد در بخش صادرات و 15 درصد در بخش خدمات و بازرگاني صرف خواهد شد.
بهمني گفت: بخش گردشگري با توجه به اشتراک با بخش هاي ديگر 85 درصد منابع را به خود اختصاص مي دهد.
رييس کل بانک مرکزي ابراز اميدواري کرد با تصويب لايحه150 هزار ميليارد ريالي براي افزايش سرمايه بانک ها در مجلس، ضمن مهار مصرف تسهيلات بانکي، بخش قابل توجه آن به طرح هاي زودبازده اختصاص يابد.

منبع:واحد مرکزی خبر


موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ سه شنبه ۲۱ آبان۱۳۸۷ ] [ 13:31 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
در گروه موسسات آموزشی گردشگری دیپلم افتخار برترین مجموعه به دلیل تنوع فعالیت های تخصصی در صنعت گردشگری به مجموعه فعالیت های مجمع به مدیریت محمد رضا مجمع اهدا گردید.
هیات داوران انجمن موسسات و مراکز آموزشی میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری(دبیر کل محمد رضا مجمع) را به دلیل تدوین استاندارد های دوره های آموزشی و شغلی در صنعت گردشگری شایسته دریافت دیپلم افتخار دانست. 
به گزارش خبرنگار گردشگري ايرنا، دبير نخستين جشنواره برترين هاي صنعت گردشگري دراين مراسم که با حضور معاون رييس جمهور و رييس سازمان ميراث فرهنگي،‌صنايع دستي و گردشگري برگزار شد،

گفت: براي برپايي اين جشنواره ضمن اعلام فراخوان عمومي در نشريات کشور ، براي بيش از سه هزار مخاطب اطلاعات کامل شرکت در جشنواره ارسال شد.
"مريم سرمست " افزود: اين اقدام منجر به دريافت درخواست شرکت 700مجموعه و 914مورد براي نامزدي در دريافت جوايز جشنواره شد.
وي اظهار داشت: از مجموع گروه هاي شرکت کننده در نهايت 117نامزد توسط هيات هاي تخصصي داوران در هفت گروه براي مرحله نيمه نهايي انتخاب و در نهايت 65نفر به عنوان برترين هاي صنعت گردشگري کشور انتخاب و معرفي شدند.
وي با اشاره به روند شکل گيري نخستين دوره اين جشنواره ،‌افزود: دبيرخانه دائمي جشنواره تشکيل شده و در سال هاي اينده نيز دوره هاي بعدي اين جشنواره برگزار مي شود.
پس از آن لوح تقدير و تنديش هاي جشنواره توسط معاون رييس جمهور و رييس سازمان ميراث فرهنگي،‌صنايع دستي و گردشگري و رييس فراکسيون گردشگري مجلس شوراي اسلامي به برترين هاي صنعت گردشگري در 17گروه رقابتي جشنواره اهدا شد.
به گزارش خبرنگار ايرنا، در گروه رستوران ها و واحدهاي پذيرايي ديپلم افتخار به رستوران مجتمع هزار نقش در مسير ساري، مجتمع صالح در سراوان اهدا و تنديس اين بخش نيز به رستوران هتل رامتين تهران اهدا شد.
دپيلم افتخار گروه سفره خانه و سرويس ايراني نيز به سفره خانه سنتي باغ صبا در تهران و تنديس جشنواره به سفره خانه سنتي عالي قاپو اهدا شد.
همچنين ديپلم افتخار گروه کارکنان صنعت گردشگري فعال در سازمان ميراث فرهنگي، به مهدي ذوالفقاري از گناباد، عليرضا اسلام پناه از شاهرود، مهناز فاضلي از تهران، داوود علايي آونجي از حوزه صنايع دستي سازمان، احمد ديناري از خراسان رضوي، علي جعفريه از تهران و محمد جهانشاهي از کرمان اهدا شد.
در بخش فعالان غيردولتي و خصوصي صنعت گردشگري نيز ديپلم افتخار به "محمدعلي مشکيان " از روزنامه اطلاعات ، سعيد خاني پور از روزنامه همشهري و خبرنگار خبرگزاري کتاب رسيد.
ديپلم افتخار گروه پيشکسوتان صنعت گردشگري را نيز محمود يوسف زاده در رشته هتل داري، ابوالقاسم مهاجري در حوزه گردشگري و کيومرث غفاري در زمينه تورگرداني دريافت کردند.

همچنين انجمن سفر ميراث فرهنگي و صنايع دستي و انجمن صنفي دفاتر مسافرتي و خدماتي آذربايجان شرقي موفق به دريافت ديپلم افتخار برترين هاي صنعت گردشگري در اين گروه شدند.
برپايه اين گزارش، زهرا و نيلوفر برزگر نيز به عنوان کوچکترين راهنمايان تور ايران ديپلم افتخار دريافت کردند.
در گروه هتل و واحدهاي اقامتي ديپلم افتخار به هتل مشير الماللک يزد، هتل قصر مشهد و هتل رامتين تهران و تنديس جشنواره نيز در اين بخش به مديريت هتل صفاييه يزد اهدا شد.
گروه طراحي و کاربري مراکز اقامتي قديمي و تاريخي نيز تنديس جشنواره را به مديريت هتل لاله کندوان و در گروه مراکز ورزشي، تفريحي و سرگرمي به موسسه قلعه سحرآميز تهران داد.
تنديس جشنواره در گروه طراحي مراکز خريد به موسسه سپاد به دليل طراحي و اجراي مرکز خريد الماس مشهد اهدا شد.
در حوزه گردشگري سلامت ديپلم افتخار به مجتمع آب درماني سبلان در منطقه رينه در محور هراز و دپيلم افتخار در گروه انتشارات و تبليغات گردشگري به سازمان ميراث فرهنگي گناباد و ميثم موحدي فر رسيد.
تنديس جشنواره در اين گروه نيز به "محمدعلي اينانلو" مدير موسسه طبيعت براي ساخت فيلم هاي مستند گردشگري ، موسسه انتشارات ايرانشناسي و مجله جاده هاي سبز اهدا شد.
در گروه مديريت جاذبه هاي گردشگري هيچ يک از شرکت کنندگان موفق به دريافت دپيلم افتخار نشدند.
ديپلم افتخار گروه فعاليت هاي و رويدادهاي گردشگري نيز به مرکز گردشگري علمي فرهنگي دانشجويان ايران اهدا شد.
در گروه گشت نامه نيز ديپلم افتخار به موسسه خدمات مسافرتي پرسپوليس تهران و تنديس جشنواره به شرکت گردشگري آخشيگان و در گروه نهادها و سازمان هاي ميزبان نيز به دهياري کلان رودبار و تنديس جشنواره به انجمن دوستداران دماغ اهدا گشت.
همچنين در گروه آثار ماندگار ، موسسه خدمات خاوران، مبلمان صادقي ، عبدالخالق شاهرخي ديپلم افتخار و علي اصغر تجويدي، تنديس جشنواره را دريافت کردند.
در گروه موسسات پشتيباني نيز ديپلم افتخار جشنواره توسط هيات داوران به شرکت ايران تکنولوژي اهدا شد.
زاهد قادي و موسسه مشاوره و آموزش گردشگري و سازمان گردشگري مديريت جنوب نيز ديپلم افتخار گروه موسسات مشاوره و اموزش گردشگري را دريافت کردند وتنديس جشنواره در اين گروه به موسسه آموزشي مايين اهدا شد.
در گروه دفاتر خدمات مسافرتي ديپلم افتخار به گردشگران شهر خورشيد و اکوتوريسم بوانات و تنديس جشنواره در اين بخش به دفتر خدمات مسافرتي قدس گشت تهران اهدا شد.
نخستين جشنواره برترين هاي صنعت گردشگري ايران 14تا 16مهرماه جاري در مرکز همايش هاي وزارت کشور برگزار شد.
درمدت برگزاري اين جشنواره نمايشگاهي از فعاليت دفاتر خدمات مسافرتي و مراکز اقامتي و خدماتي و تفريحي حوزه گردشگري کشور برگزار شد.
منبع :ایرنا

موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ جمعه ۱۹ مهر۱۳۸۷ ] [ 13:34 ] [ مونا الله وردی ] [ ]

۱۴ الی ۱۶ مهرماه

 

ساعت بازدید :۱۷ الی ۲۳

مکان : میدان فاطمی  -خ شهید گمنام -مرکز همایشهای کشور


موضوعات مرتبط: اخبار مربوط به گردشگری وجهانگردی ایران
[ شنبه ۱۳ مهر۱۳۸۷ ] [ 16:46 ] [ مونا الله وردی ] [ ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

اطلاعای کلی درباه صنعت توریسم و سفر و گردشگری در ایران و جهان

در این وبلاگ سعی کردم اطلاعاتی مفیدی را جهت گردشگری و سفر ارائه کنم حالا چه در ایران و چه نقاط دیگر جهان تا علاقه مندان بتوانند استفاده کنند .در ضمن تحقیقات و مقالاتی نیز برای دانشجویان رشته جهانگردی و توریسم ارائه کنم .

حالا اگه جایی هم اطلاعات مفیدی داشته باشه که برای خودم جالب و مفید بوده، تو این وبلاگ آن را برای بقیه دوستان به اشتراک گذاشتم.